LIGA I: PANDURII TARGU JIU – ASA TARGU MURES 3-3, in play-off

Pandurii Targu Jiu si ASA Targu Mures au terminat la egalitate, 3-3 (2-1), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, in ultimul meci din etapa a sasea a fazei play-off a Ligii I de fotbal, informeaza Agerpres.

Pandurii a deschis scorul prin golgheterul Ioan Hora (10), fost jucator la ASA, dar muresenii au restabilit egalitatea prin Claudiu Voiculet (19), fost fotbalist al gorjenilor. Gazdele au intrat in avantaj la pauza, dupa golul marcat de Liviu Antal (38). Tot Antal a marit avantajul echipei antrenate de Edi Iordanescu dupa pauza (50) si parea ca gorjenii vor castiga la scor. Insa, ASA a inceput sa joace tot mai bine, iar echipa gazda nu s-a regasit. Argentinianul Nicolas Gorobsov (65) a marcat al doilea gol al oaspetilor din lovitura libera, iar Ionut Balaur (80) a restabilit egalitatea cu o lovitura de cap.

Daca gazdele au avut ocazii in prima repriza prin Cristian Sapunaru (32) si Mihai Radut (28), ASA a dominat finalul de joc, ratand ocazii mari de gol prin Tucudean (76, 82), Voiculet (77), Ciolacu (88), L. Bus (90) si Ramiro Costa (90+4).

ASA ramane fara victorie in play-off (trei egaluri, trei esecuri). Pandurii nu a mai castigat de cinci etape (patru egaluri, un esec).

Pandurii a castigat precedentele trei partide cu ASA din acest campionat, 2-0 (acasa), 1-0 (deplasare), ambele in sezonul regulat, 2-0 in deplasare in play-off.

CS Pandurii Targu Jiu — ASA Targu Mures 3-3 (2-1), stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Ioan Hora (10), Liviu Antal (38, 50), respectiv Claudiu Voiculet (19), Nicolas Gorobsov (65), Ionut Balaur (80).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfantu Gheorghe); arbitri asistenti: Vladimir Urzica (Piatra Neamt), Marius Nicoara (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenti aditionali: Florin Mihai Marcu (Oradea), Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezerva: Aurel Onita (Constanta)
Observatori: George Ionescu (Bucuresti) — CCA, Marin Petrache (Sabareni/Giurgiu) — LPF