LIGA I: Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploiesti, scor 3-2 (1-0)

Pandurii Targu Jiu a invins-o pe ”lanterna rosie” Petrolul Ploiesti cu scorul de 3-2 (1-0), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, in ultimul meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Gorjenii au condus cu scorul de 3-0, dar Petrolul a punctat de doua ori in ultimul sfert de ora. Cristian Sapunaru a deschis scorul in min. 20, cu sansa, dintr-un penalty obținut de Alexandru Ciucur in urma unui duel cu Alexandru Tudose. Imediat dupa pauza, gazdele si-au majorat avantajul prin reusita fundasului argentinian Ezequiel Filipetto (47), din centrarea lui Hora. Ioan Hora a semnat al treilea gol al gazdelor, la capatul unei lansari a lui Sapunaru (59). Hora este lider solitar in clasamentul golgheterilor, cu 10 reusite.

Petrolul a inscris primul gol prin Laurentiu Marinescu (75), dupa o eroare a fundasului Vasco Fernandes, al doilea gol fiind reusit de rezerva Valentin Lemnaru (90+3), din pasa lui Toto Tamuz.

Pandurii a mai avut ocazii de gol prin Nistor (11, 72), iar fundasul petrolist Faug-Porret a atins mingea cu mana in propriul careu, fara ca arbitrul sa acorde penalty. Oaspetii au avut sansa de gol prin Moussa (6, 24).

In tur scorul a fost egal, 1-1.

Pandurii are o singura infrangere in ultimele 12 partide de campionat. Petrolul nu a castigat in ultimele 11 etape.

CS Pandurii Tg. Jiu — FC Petrolul Ploiesti 3-2 (1-0), Stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Cristian Sapunaru (20 — penalty), Ezequiel Filipetto (47), Ioan Hora (59), respectiv Laurentiu Marinescu (75), Valentin Lemnaru (90+3).

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucuresti); arbitri asistenti: Sebastian Stoianov (Constanta), Vlad Barleanu (Bucuresti); arbitru de rezerva: Viorel Nicusor Flueran (Craiova)
Observatori: Ioan Onicas (Zalau) — CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) — LPF