LIGA I: RAPID – ASTRA 0-2 (0-1) / Giurgiuvenii s-au impus in fata unei echipe care a jucat o ora in inferioritate

ASTRA GIURGIU a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), RAPID BUCURESTI, intr-un meci din etapa a V-a a Ligii I, in care gazdele au jucat in inferioritate numerica din minutul 29, dupa eliminarea lui Marian Stoica.

Golurile invingatorilor au fost marcate de De Amorim ’41 si Grandin ’90+2. RAPID a jucat in inferioritate numerica din minutul 29, dupa ce Marian Stoica a primit direct cartonasul rosu pentru o intrare cu talpa in pieptul lui Budescu.

0-1: Rus a combinat cu Enache, a centrat in fata portii si De Amorim a inscris cu un sut plasat din 4 metri.

0-2: De Amorim i-a pasat in adancime lui Grandin si acesta a inscris cu un sut plasat de la 8 metri lateral stanga.

RAPID BUCURESTI: Bornescu – Savin, Mera, Tinc, M. Stoica – V. Negru – Cojocnean (Bus ’64), Rosu (N. Vasile ’32), E. Dica, Al. Coman – Ciolacu (Martin ’73). Antrenor: Ionel Ganea.

ASTRA GIURGIU: Lung – L. Rus, Oros, Ben Youssef, Junior Moraes – Yahaya, Seto – Enache (Cristescu ’87), Budescu (Grandin ’74), De Amorim – Fatai (Bukari ’20). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Ciolacu ’27, Mera ’48, N. Vasile ’58, E. Dica ’84 / Budescu ’26, Bukari ’45+1, Seto ’52, Oros ’67, Enache ’76, Ben Youssef ’90+5.

Cartonasu rosu: M. Stoica ’29.

Arbitri: Sebastian Coltescu (central) – Miclos Nagy, Bogdan Velicu (asistenti) – Florin Dreve (rezerva).

Observatori: Irina Mirt, Mihai Stancu.

La partida din Giulesti au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, dintre care 60 de fani ai Astrei.

In tribune a fost prezent si tehnicianul Ioan Andone.

Fundasul echipei Astra Giurgiu, Syam Ben Youseff, a fost avertizat de arbitrul Sebastian Coltescu dupa fluierul final, in urma unei incaierari cu jucatorii rapidisti.

Sursa foto: prosport.ro