LIGA I: Steaua Bucuresti – ACS Poli Timisoara, scor 3-1

Steaua a reusit sa castige la scor ultimul meci al etapei cu numarul 23 si, in acelasi timp, al anului 2015 in Liga 1.

Campioana s-a impus in fata celor de la ACS Poli Timisoara cu scorul de 3-1 si incheie anul pe locul 3 in clasament.

Partida disputata pe stadionul “Nicolae Dobrin”, din Pitesti, noua “casa” a Stelei a inceput intr-o nota de echilibru, campioana avand posesia, dar oaspetii aparandu-se exact.
Echilibrul acesta a fost rupt brutal in minutul 33, atunci cand neexperimentatul Bocsan a deviat nefericit in proprie poarta o centrare banala a lui Adi Popa.

In avantaj pe tabela, stelistii au evoluat tot mai relaxat si au mai inscris de doua ori in repriza secunda, prin Stanciu, cu un lob de efect din interiorul careului, si prin Hamroun, cu un sut plasat.

Tabela avea insa sa fie “inchisa” de banateanul Popescu, acesta marcand golul de onoare pentru ACS Poli cu un sut fabulos, de la 30 de metri, care a catapultat mingea in vinclul portii lui Nita.

Steaua lui Reghecampf inregistreaza o noua victorie, a patra consecutiva dupa revenirea tehnicianului, si “strange” serios lupta pentru titlu.