CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – POLONIA 29-31 / ROMANIA ESTE ELIMINATA DE LA CAMPIONATUL MONDIAL

FINAL: Polonia castiga senzational, dupa o revenire de exceptie avuta in ultimele 13 minute. 31-29 scor final in favoarea adversarelor noastre.

Min. 59: Intram in ultimul minut si Polonia inscrie. Inscrie si Mica Bradeanu. 30-28 pentru Polonia.

Min. 57: Polonia inscrie de la sapte metri. Totul pare pierdut. mai sunt 3 minute si avem de recuperat trei goluri

Min. 55: Polonia marcheaza si preia conducerea. Ratam inca un atac, iar Polonia conduce cu doua goluri

Min. 54: Nu am mai marcat de 7 minute. Polonia inscrie si egaleaza. FINAL de foc pentru Romania !!!

Min. 53: Elisei calca semicercul si Polonia are sansa sa egaleze.

Min. 52: Avem o cadere, iar Tadici cere timeout. Mai avem doar un gol avans.

Min. 51: Ratam atacul, iar Polonia inscrie. S-au apropiat la doua goluri

Min. 50: Mai sunt zece minute pana la final. Daca ne concentram nu avem cum sa pierdem calificarea in sferturi. Avem 26-23.

Min. 47: Neagu, de la linia de sapte metri, inscrie inca o data. Imediat dupa, Paula Ungureanu apara o lovitura de la sapte metri. Avem patru goluri avantaj si atacul.

Min. 46: 25-22 si avem atacul. Publicul scandeaza numele tarii noastre

Min. 44: Bradeanu inscrie cu o lovitura de la sold si apoi Paula Ungureanu are o interventie senzationala.

Min. 43: Jucam in inferioritate dupa eliminarea lui Pintea. Polonia inscrie si reintra in meci. 23-21

Min. 41: Refacem diferenta de patru goluri, insa Polonia inscrie si ea imediat. 23-20

Min. 39: Apararea agresiva a Poloniei incepe sa dea roade. Adversarele se apropie la trei goluri

Min. 37: Polonezele se apara om la om la Neagu. Inscriem insa prin Bradeanu. Adversarele puncteaza si ele.

Min. 35: Romania obtine o lovitura de la sapte metri. Buceschi inscrie si avem cinci goluri avans.

Min. 33: Neagu joaca precum in zilele bune ! Inca un gol superb. Este al saptelea a romancei. 18-14

Min. 31: A inceput repriza secunda. Avem primul atac

PAUZA: Dupa primele 30 de minute ale partidei dintre Romania si Polonia, din optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal din Serbia, fetele noastre conduc cu un linistitor 17-13 !

Min. 29: Polonia puncteaza, insa imediat obtinem o lovitura de la sapte metri. Neagu puncteaza si conducem cu 17-13

Min. 27: Neagu reface diferenta de patru goluri

Min. 25: Tolnai apara, dar irosim sansa de a ne distanta la cinci goluri dupa o pasa prea lunga. Imediat, polonezele inscriu si se apropie la trei goluri.

Min. 24: Recuperam o minge in aparare si, pe contraatac, punctam prin Valentina Ardean.

Min. 23: Profitam de o noua eliminare in tabara adversa si inscriem prin Bradeanu. Avem din nou 3 goluri avantaj

Min. 21: Desi cu un om in plus pe teren, Romania rateaza inca o faza in ofensiva. De cealalta parte, Polonia inscrie si se apropie la doar doua goluri.

Min. 20: In inferioritate numerica, Polonia inscrie dupa ce noi ratam atacul.

Min. 18: Polonezele inscriu, dar Valentina Ardean Elisei da imediat replica.

Min. 17: Tolnai apara, Cristina Neagu inscrie inca o data. Avem patru goluri avantaj

Min. 16: Ne distantam la trei goluri dupa inca o reusita a Cristinei Neagu

Min. 15: Inca doua atacuri irosite de cele doua echipe. Nu s-a marcat de 2 minute si jumatate !

Min. 14: Ambele echipe rateaza cate o oportunitate de a inscrie.

Min. 13: Cristina Neagu si Ada Nechita marcheaza si ne distantam la doua goluri ! 9-7

Min.11: Polonezele nu pierd atacurile, insa si ofensiva noastra incepe sa functioneze bine. Neagu puncteaza si ea. 7-7

Min. 9: Luciana Marin inscrie superb de la 9 metri si conducem din nou.

Min. 8: Bradeanu ne aduce in avantaj ! Imediat insa Polonia reuseste sa egaleze la 5.

Min. 6: Dupa un atac ratat al Poloniei reusim sa egalam la trei. Recuperam apoi inca o minge, dar ratam si noi atacul si nu trecem in avantaj.

Min. 4: Marcam prin Ada Nechita. Ne mentinem la doar un gol in spatele adversarelor.

Min. 3: Polonezele conduc cu 2-1 dupa un start mai bun de partida.

Min. 1: A inceput partida. Sa le tinem pumnii fetelor noastre !

UPDATE: Aproximativ 250 de suporteri romani incurajeaza nationala feminina de handbal a Romaniei la acest meci .

UPDATE: In cazul in care se va califica in sferturi, nationala Romaniei urmeaza sa joace contra Frantei pentru un loc in careul de asi. Franta a castigat in optimi partida jucata mai devreme contra Japoniei, scor 27-19.

Romania disputa in aceasta seara, cu incepere de la ora 21:15, optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia, cu Polonia.

Nationala de handbal feminin a Romaniei intalneste astazi, de la ora 21:15, reprezentativa Poloniei, in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia. Fetele lui Gheorghe Tadici sunt favorite certe in aceasta disputa, nationala Poloniei nefiind una care sa emita mari pretentii la turneele finale.

Mai mult chiar, a lipsit de la ultimele doua Campionate Mondiale, reusind, ce-i drept, sa se califice la actuala editie dupa ce a reusit un rezultat surpriza: eliminarea in play-off a nationalei Suediei cu o dubla victorie, 26-23 si 32-31.

Ultima partida jucata intre Romania si Polonia dateaza din 2007, de la Campionatul Mondial din Franta, „tricolorele”, pregatite pe atunci tot de Gheorghe Tadici, invingand cu 38-33.