CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – Tunisia 27-17 (15-8) / Romania debuteaza cu dreptul la CM

PERIANU este desemnata jucatoarea meciului.

Min.60: Eliminare si pentru Buceschi si 7 metri pentru Tunisia care mai inscrie o data: 27-17. Meciul se incheie si Romania debuteaza cu dreptul la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Min.59: Buceschi inscrie pentru 27-15, dar tunisiencele inscriu la randul lor: 27-16

Romania gestioneaza bine perioadele de inferioritate dar nu resusete sa inscrie.

Min.56: Inca o eliminare pentru Parvut! Doua minute inferioritate pentru Romania. Fetele noastre s-au relaxat si comit greseli nepermise la acest nivel.

Min.53: Parvut inscrie si ea: 26-15! Tadic cere si el time-out.

Min.53: Joc pasiv pentru Romania, contraatac rapid Tunisia, dar Tolnai apara impecabil!!!!

Min. 52: Bradeanu este eliminata si jucam inca doua minute in inferioritate

Min.51: Time out cerut de antrenorul Tunisiei.

Min.51: Tunisia reduce din diferenta: 24-15, apoi Perianu inscrie din nou: 25-15

Min. 51: Superb! Perianu inscrie cu o aruncare de la sold: 24-14

Min.49: Tunisia inscrie: 23-13. Iar africancele reusesc un al doilea gol consecutiv pe contraatac: 23-14

Min. 48: Talida Tolnai a inceput sa le invete aruncarile africancelor! Iar Buceschi inscrie si ea in acest joc: 23-12

Min.46: Romania pentru a treia oara in inferioritate! Dar acest lucru nu conteaza pentru ca Nechita inscrie pe contraatac: 22-12

Min. 44: Greseala de incepatoare pentru Nechita. Incredibil!

Min.42: 21-12 dupa ce inscriu africancele!

Min.41: Romania face spectacol. Neagu inscrie dupa o faza lucrata si incheiata cu o aeriana: 21-11

Min.40: Sapte metri pentru Tunisia: 20-11

Min. 38: Bradeanu joaca impecabil pe parchetul salii din Novi Sad: 20-10 pentru Romania.

Romania conduce Tunisia si la eficacitate 57% – 38%, iar acest lucru se vede si in inferioritate Bradeanu si Nechita inscriind pentru 18 -10, respectiv 19-10.

Min. 36: Pintea este eliminata pentru doua minute si vom juca in inferioritate din nou.

Min.35: Elisei mai inscrie o data din extrema: 17-10

Min.33: Neagu se inalta peste apararea adversa si inscrie: 16-9, dar Tunisia mai inscrie si ea o data: 16-10

Min.32: Tunisia inscrie: 15-9. In poarta noastra intra Tolnai.

Min. 31: Neagu si compania au acest prim atac al reprizei a doua. Joc pasiv si pierdem mingea

Min.31: A inceput repriza secunda. Tricolorele ar trebui sa speculeze mai bine numeroasele ocazii pe care le au in fata portii adverse.

Min.30: Cu trei secunde inaintea pauzei, Tunisia mai inscrie o data si scorul la intrarea la cabine este de 15-8 in favoarea Romaniei.

Min. 29: Gheorghe Tadici cere time-out. Tehnicianul nostru le cere elevelor sale sa apeleze mai mult la schimbarile de directie si la combinatiile rapide

Paula Ungureanu face un meci foarte bun. Portarita noastra a blocat majoritatea atacurilor africane.

Min.27: Ada Nechita finalizeaza superb un contraatac rapid al echipei noastre 15-7

Min. 26: Valentina Elisei inscrie din nou: 14-7

Min.25: Perianu reintra si inscrie: 13-7

Min.24: Africancele profita si mai inscriu o data: 12-6. Tunisia isi revine pe fondul inferioritatii noastre: 21-7

Min.23: Bradeanu face 12-5, insa Romania joaca in inferioritate timp de doua minute dupa eliminarea lui Perianu

Min.21: Tunisia inscrie 10-4, insa imediat Ada Nechita reface diferenta 11-4, apoi africancele mai inscriu o data 11-5

Min. 20: Neagu transforma un nou sapte metri: 10-3

Min. 17: Bradeanu inscrie din nou: 9-3 pentru fetele noastre.

Min. 16: Inscrie Tunisia: 8-3. Pana la urma tehnicianul Tadici a trimis-o in poarta pe veterana Paula Ungureanu care are o seara buna pana acum in ciuda problemelor medicale pe care le-a acuzat in aceasta saptamana.

Min.13: Elisei urca scorul la 8-2. Tunisia cere time-out.

Min. 12: Manea face 7-2, dar are ceva probleme medicale

Min.11: Neagu urca scorul la 6-1, Min 12: Tunisia reduce din diferenta: 6-2

Min.9: Bradeanu transforma o lovitura de la sapte metri scoasa de Elisei! Tunisia joaca in inferioritate numerica

Min.7: Romania – Tunisia 4-1! Manea, Neagu si Bradeanu inscriu rand pe rand si Romania se distanteaza in acest debut de joc

Min 1: Romania – Tunisia 0-1! Min 4: Romancele rateaza primul atac, dar revin si Neagu restabileste egalitatea 1-1!

UPDATE: 20.15: A inceput partida! Primul atac apartine Tunisiei. In tribunele Spens Sports Center nu se afla decat 300 de spectatori, desi capacitatea este 11.500 de locuri.  Galeria Romaniei domina fundalul sonor!

UPDATE: 20.05: In aproximativ zece minute se va produce debutul nationalei Romaniei la CM de handbal feminin din Serbia! Ramai pe Mondo News pentru a urmari evolutia scorului! In tribunele salii din Novi Sad se afla si cativa sustinatori ai tricolorelor.

UPDATE: Inaintea fiecarei partide disputate, sambata, la turneul final al Campionatului Mondial din Serbia s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Nelson Mandela, fostul lider de culoare al Africii de Sud, decedat joi seara la varsta de 95 de ani.

UPDATE: Tot sambata s-au mai disputat, in Grupa D, si partidele Ungaria – Cehia 35-27 (18-16) si Germania-Australia 36-15 (17-7).

UPDATE: Conform trimisului cotidianului Gazeta Sporturilor la Novi Sad, tehnicianul Gheorghe Tadici a hotarat sa o menajeze pe portarita Paula Ungureanu, titulara buturilor Romaniei acuzand in saptamana aceasta cateva probleme medicale. In aceste conditii, Talida Tolnai si Denisa Dedu vor fi jucatoarele care vor incerca sa inchida poarta noastra in fata adversarelor africane. Cea de-a doua absenta din lotul gandit de Tadici pentru meciul cu Tunisia se va alege dintre extremele dreapta, Laura Chiper si Aneta Pirvut.

Nationala de handbal feminin a Romaniei va debuta, sambata, la Campionatul Mondial din Serbia, tricolorele urmand sa intalneasca in primul meci din grupa D, echipa similara a Tunisiei.

Romania, care are in palmares trei medalii mondiale, aur in 1962, respectiv argint in 1973 si 2005, este singura echipa nationala feminina din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, incepand cu anul 1957.

Nationala de handbal a Romaniei intalneste in primul meci din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia, la Novi Sad, reprezentativa Tunisiei, la fel ca in primul meci de la Mondialul din 2011. Atunci, fetele noastre s-au impus cu 30-28, dupa ce la pauza au fost conduse cu 15-14. Tot in grupele unui Campionat Mondial am mai jucat contra Tunisiei si in 2009, in China, Romania invingand atunci categoric, 39-22.

Partida de debut a tricolorelor la aceasta editie a Mondialelor va fi arbitrata de danezii Anders Birch si Denis Stenrand.

Romania si Tunisia vor debuta la acest Campionat Mondial in sala “Spens Sports Center” din Novi Sad incepand de la ora 20.15, meciul urmand sa fie transmis de postul Dolce Sport 1 si in format LIVE SCORE de MONDO NEWS.

Primele patru echipe din grupa se vor califica in optimile de finala urmand sa se “imperecheze” cu formatiile calificate din Grupa C.

Sursa foto: prosport.ro