CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – UNGARIA 21-17 (8-10) / VICTORIE SENZATIONALA A FETELOR NOASTRE ! Paula Ungureanu a fost desemnata jucatoarea meciului !

Min. 60: S-a terminat ! Romania castiga cu 21-17. Diferenta de patru goluri, exact diferenta de care aveam nevoie pentru a ne asigura locul doi. Avem insa sanse mari la primul loc in grupa!

Min. 59: Intram in ultimul minut cu avantaj. Ungaria evolueaza in inferioritate. Conducem cu 21-17. Meciul este castigat !!!!

Min. 58: Gorbicz comite pasi in atac. Ratam insa atacul, iar Ungaria reduce din diferenta.

Min. 57:  Elisei inscrie si Romania conduce cu 20-16. Senzationala revenire a fetelor noastre !

Min. 56: Marcam de la sapte metri ! Chiper inscrie si ne desprindem la trei goluri !!!!

Min. 54: Ne desprindem la doua goluri ! Ardean puncteaza pentru 18-16

Min. 52: Romania revine in avantaj dupa un contraatac finalizat de Chiper.

Min. 50: Se dicteaza eliminare si pentru Ungaria. Prima din acest meci. Romania a fost penalizata insa de cinci ori.

Min. 49: Din nou jucam in inferioritate.

Min. 48: Reusim sa ramanem in avantaj. Marcam prin Neagu dupa ce unguroaicele restabilisera egalitatea.

Min. 47: Preluam conducerea. Buceschi marcheaza de la sapte metri. Suntem pentru prima data in avantaj !

Min. 46: Am avut sansa sa preluam conducerea, dar nu ne-am concentrat la finalizare. Unguroaicele rateaza si ele.

Min. 44: Egalam la 14 prin Ada Nechita !

Min. 42: Ungaria rateaza de la sapte metri si, in inferioritate numerica, Romania marcheaza prin Bradeanu.

Min. 40: Luciana Marin ia o faza pe cont propriu si marcheaza pentru 12-14, dupa ce unguroaicele reusisera sa se distanteze din nou la 3 goluri.

Min. 38: Gorbicz o pacaleste pe Paula Ungureanu si inscrie golul 13 al maghiarelor dupa ce Romania marcase de la sapte metri. In faza urmatoarea, Oana Manea a punctat pentru 11-13

Min. 35: Neagu rateaza de la sapte metri, insa mingea revine jucatoarelor noastre. Nu reusim sa inscriem nici de aceasta data

Min. 34: Ungaria reface diferenta de doua goluri. 9-11

Min. 32: Sapte metri pentru Romania. Cristina Neagu inscrie golul noua al Romaniei.

Min. 31: Repriza secunda a inceput cu Ungaria in atac. Adversarele Romaniei nu au fructificat atacul.

PAUZA: Sa speram ca fetele noastre vor juca mai concentrate in partea secunda si ca vor reusi sa intoarca scorul.

Min. 30: Romania inscrie cu doar cateva secunde inainte de pauza. Cristina Neagu puncteaza pentru 8-9. Unguroaicele obtin insa un sapte metri in ultima secunda a reprizei. Gorbicz inscrie si reface diferenta de doua goluri.

Min. 29: Suporterii romani nu se mai aud deloc, ungurii cantand mult mai puternic. Ada Nechita inscrie pe contraatac dupa ce reuseste o interceptie.

Min. 27: Romania are o noua cadere. Ungaria se distanteaza la trei goluri.

Min. 24: Sapte metri marcat de Gorbicz. Ungaria conduce din nou.

Min. 23: Oana Manea egaleaza la sase dupa o patrundere superba prin apararea adversa.

Min. 22: Gorbicz inscrie pentru 6-5 dupa ce comite pasi.

Min. 19: In inferioritate numerica, Romania se apara perfect. Ungaria rateaza din nou.

Min. 18: Aurelia Bradeanu rateaza sansa egalarii, dar unguroaicele pierd si ele atacul. Fetele noastre egaleaza ! 5-5

Min. 16: Ne apropiem la un singur gol de Ungaria dupa ce Tacalie inscrie pe contraatac.

Min. 15:  Anita Gorbicz inscrie de la sapte metri si duce scorul la 5-2. Imediat insa, Ardean Elisei puncteaza pentru Romania !

Min. 14: Ungaria rateaza atacul, insa fetele noastre nu reusesc sa reduca din handicap, fiind penalizate cu fault in atac.

Min. 13: Cristina Neagu inscrie pentru 4-2, reusind astfel pimul gol din actiune al Romaniei in acest meci.

Min.11: Tadici cere timeout dupa un nou gol al Ungariei si, in stilul caracteristic, le cearta pe jucatoare, fara sa le dea vreo indicatie tactica.

Min. 10: Dupa zece minute scurse din joc Ungaria conduce cu 3-1, dupa ce Ada Nechita mai rateaza un atac, iar Tacalie comite pasi in atac, pierzand inca un atac.

Min. 8:  Oana Manea rateaza, unguroaicele inscriu. Scapam doar cu un gol primit in inferioritate.

Min. 6: Vom evolua cu un om mai putin, dupa ce Luciana Marin a fost eliminata !

Min. 5: Ungaria inscrie pentru 2-1, iar noi ratam de la sapte metri.

Min. 3: Romania egaleaza, dupa ce Marin transforma de la sapte metri

Min. 2: Primul atac a apartinut Romaniei. Fetele noastre au ratat insa, trimitand mingea in bara. In replica, unguroaicele au inscris

Min. 1: A inceput partida ! Cele doua galerii au dat dovada de fair-play in timpul intonarii imnurilor, din tribune nefiind auzite fluieraturi.

UPDATE: Romania va evolua in rosu in acest meci, in timp ce adversarele noastre au ales un echipament alb.

UPDATE: Elevele lui Gheorghe Tadici au iesit la incalzire intr-un cor de fluieraturi venit din partea suporterilor maghiari. Acestia domina fonic atmosfera din sala, fapt ce va reprezenta un avantaj pentru nationala Ungariei.

UPDATE: Intr-un alt meci din grupa D, terminat in urma cu doar cateva momente, Germania s-a impus in fata Tunisiei, 26-20, desi la pauza se prefigura o surpriza care era in favoarea Romaniei. Dupa primele 30 de minute, Tunisia conducea cu 11-10, insa nemtoaicele au facut o repriza secunda mult mai buna si s-au impus in cele din urma.

UPDATE: Suporterii Ungariei au intrat deja in sala din Novi Sad in care se disputa partida Romania – Ungaria, din etapa a patra a grupelor Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia. Acestia, aproximativ 2.000 la numar, domina atmosfera, fiind de cinci ori mai multi decat romanii care vor asista la meci. Fetele lui Tadici vor fi sustinute la acest joc de doar 400 de suportri.

Nationala de handbal sustine astazi, cu incepere de la ora 20:15, un nou meci foarte important la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia, impotriva Ungariei.

Romania are astazi programat un nou test la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia, fetele pregatite de Gheorghe Tadici urmand sa intalneasca de la ora 20:15 nationala Ungariei, liderul grupei D, care se joaca la Novi Sad.

Partida Romania-Ungaria va incepe cu nationala maghiara din postura de favorita, vecinele noastre de la vest avand trei victorii din tot atatea in grupa, in timp ce nationala Romaniei de handbal a inregistrat doua victorii si o infrangere pana acum. Desi in momentul de fata fetele pregatire de Tadici sunt calificate in faza urmatoare a competitiei, ele pot merge in optimi chiar de pe primul loc, cu conditia sa bata astazi Ungaria si apoi Cehia, iar Ungaria sa invinga Germania.

Inaintea partidei, fanii Romaniei au primit o veste buna de la stafful nationalei de handbal a Romaniei care a anuntat ca starea de sanatate a Cristinei Neagu ii va permite acesteia sa evolueze contra Ungariei. Vedeta nationalei Romaniei nu se antrenase aseara, acuzand probleme medicale, dar ea a fost recuperata si Gheorghe Tadici va putea conta pe ea in disputa contra Ungariei.

Sursa foto: mytex.ro