STEAUA – FC NURNBERG 1-5 / Campioana Romaniei pierde primul amical al iernii

Min. 90: Arbitrul fluiera finalul partidei. STEAUA FC NURNBERG 1-5. Pentru Steaua a marcat, din lovitura libera, Neagu.

Min. 88: Steaua incearca sa mai marcheze un gol pe final de meci, dar atacurile ros-albastrilor se opresc in preajma careului advers.

Min. 86: Alex Chipciu este eliminat dupa o reactie nervoasa avuta la adresa unui adversar.

Min. 84: FC NURNBERG inscrie pentru 5-1, prin Angha, care a marcat din sase metri, sub bara.

Min. 82: Valceanu are ocazia sa reduca din handicap. Mijlocasul care inca nu a implinit 17 ani a sutat in forta, de la marginea careului, putin pe langa transversala.

Min. 78: Laurentiu Reghecampf mai face trei schimbari. Au intrat Gradinaru, Tarnovan si Valceanu.

Min. 74: GOOOOOOLLLLLLL STEAUA ! Neagu executa impecabil o lovitura libera de la 25 de metri, trimitand balonul in vinclul portii, fara sperante pentru portarul advers.

Min. 70: Nemtii puteau marca un gol de generic. Un sut trimis de  Balitsch  din propria jumatate, de la aproximativ 60 de metri, este respins cu greutate de Nita in corner.

Min. 67: Steaua reuseste abia in acest minut sa trimita un nou sut pe poarta adversa, dupa cele din primele minute ale jocului. Gabi Iancu a trimis la vinclu, din lovitura libera, dar portarul celor de la Nurnberg a respins balonul.

Min. 64: Desi a schimbat la pauza toata echipa, Steaua nu reuseste nici in partea secunda sa fie periculoasa. Campionii Romaniei ies greu din propria jumatate si pierd usor balonul.

Min. 57:  GOL FC NURNBERG ! Este 4-0 pentru nemti. Robert Mak a scapat spre poarta lui Nita si a sutat fara speranta pentru portarul Stelei.

Min. 55: Steaua are primul corner in aceasta repriza, dar nemtii resping fara probleme mingea centrata in careu.

Min. 51: Latovlevici a incercat sa marcheze cu un sut in diagonala, precum a inscris in Liga I, in partida cu Dinamo, din tur. Portarul celor de la Nurnberg nu a fost insa surprins nepregatit.

Min. 48: Nemtii au schimbat si ei intreaga garnitura la pauza, noua echipa fiind, cel putin in acest start de repriza, mult mai defensiva.

Min. 46: A inceput repriza secunda. Laurentiu Reghecampf a schimbat toata echipa. Steaua in a doua repriza: Nita – Neagu, Szukala, Aldea, Latovlevici – Radut, Pintilii – Chipciu, Stanciu, Iancu – Kapetanos

PAUZA: STEAUA – FC NURNBERG 0-3. Nemtii au jucat mult mai bine in prima parte, stelistii reusind rareori sa paraseasca propria jumatate. In plus, au existat erori in defensiva, toate golurile primite de campioana Romaniei venind dupa neintelegeri in aparare, taxate imediat de adversar.

Min. 42: Steaua nu reuseste sa ajunga in careul advers. Actiunile ros-albastrilor se opresc la 20 de metri de poarta nemtilor.

Min 39: GOL FC NURNBERG ! Drmic marcheaza pentru 3-0 dupa ce defensiva Stelei a pierdut usor o minge in propria jumatate.

Min. 35: Cristi Tanase dezamageste asistenta cu un sut trimis mult peste poarta din marginea careului advers.

Min. 31: Steaua nu profita de o balbaiala a nemtilor in propriul careu. Prepelita nu a putut relua in plasa o minge scapata in fata de portarul celor de la Nurnberg.

Min. 27: Adi Popa trimite mult peste poarta un sut dintr-o pozitie centrala, de la 18 metri distanta.

Min. 24: Steaua nu a mai iesit din propria jumatate in ultimele cinci minute. Nemtii au pus stapanire pe joc.

Min. 18: FC Nurnberg marcheaza pentru a doua oara in doar doua minute. Parvulescu nu a interceptat o pasa in adancime, iar Ginczek a marcat simplu, din centrul careului, dupa o pasa a lui Kiyotake.

Min. 17:  GOL marcat de FC Nurnberg ! Nemtii deschid scorul prin Kiyotake. Acesta a profitat de o eroarea a lui Varela si a tras puternic, la coltul lung.

Min. 16: Ocazie buna de a marca pentru FC Nurnberg. Torpila lui Drmic trimisa de la marginea careului de 16 metri trece putin pe langa poarta.

Min. 14: Pogatetz nu ii lasa foarte multe ocazii de a atinge mingea lui Keseru. Atacantul Stelei se misca mult, pentru a scapa din marcaj.

Min. 8: FC Nurnberg joaca tare, netinand cont ca partida este una amicala. Pogatetz ii da un cot in gura lui Piovaccari, dar arbitrul nu sanctioneaza faza nici macar cu o lovitura libera.

Min.6: Nemtii au si ei prima ocazie, dar Varela respinge in corner dupa ce Tatarusanu fusese depasit de un atacant al celor de la FC Nurnberg.

Min. 5: Steaua domina startul partidei, castigand lupa la mijlocul terenului.

Min. 1: Steaua a inceput in ofensiva partida, avand ocazia sa deschida scorul inca de la prima ocazie. Tanase a sutat in forta de la distanta, portarul nemtilor a respins in fata, iar Keseru a trimis pe langa din doar cativa metri.

A INCEPUT PARTIDA !

UPDATE: Tribunele stadionului Marbella s-au animat cu doar 5 minute inainte de startul meciului. Aproximativ 100 de suporteri romani si-au facut aparitia in tribune. La meci asista si un grup de 20-30 de suporteri ai nemtilor.

UPDATE: Doar 3 suporteri ai Stelei sunt la aceasta ora in tribunele stadionului din Marbella pe care campioana Romaniei va disputa amicalul contra celor de la FC Nurnberg. Un bilet la acest meci costa 5 euro.

UPDATE: Claudiu Keseru va debuta ca titular in tricoul Stelei. Echipa de start a Stelei: Tatarusanu – Rapa, G. Matei, Varela, Parvulescu – Prepelita, Bourceanu – Adi Popa, Keseru, Tanase – Piovaccari.

Steaua Bucuresti disputa astazi, cu incepere de la ora 19:00, primul meci amical al acestei pauze de iarna, campionii Romaniei urmand sa intalneasca, la Marbella, echipa germana FC Nurnberg.

Steaua Bucuresti, campioana Romaniei, incepe astazi seria partidelor amicale din aceata pauza de iarna in care pregateste partea secunda a Ligii I si castigarea titlului cu numarul 25. Formatia ros-albastra o va intalni in prima disputa amicala a turneului intreprins in Spania, la Marbella, pe FC Nurnberg, singura echipa fara victorie din Bundesliga. Nemtii ocupa locul 17 in clasamentul din prima liga a Germaniei dupa 17 etape, avand 11 puncte obtinute in urma a 11 remize, si sase infrangeri.

Stelistii au ocazia sa il vada astazi la lucru pentru prima data in tricoul campioanei pe Claudiu Keseru, atacantul in care Reghecampf spera sa gaseasca un urmas pentru Raul Rusescu si un om debaza in vederea castigarii titlului cu numarul 25. Laurentiu Reghecampf are trei variante pentru a-l introduce pe Keseru in echipa: atacant in locul lui Piovaccari, atacant langa Piovaccari sau al doilea varf, intr-un sistem 4-2-3-1, in spatele lui Piovaccari. Practic, in functie de randamentul dat de Keseru intr-una din aceste pozitii in partidele amicale din aceasta iarna se va stabili si sistemul de joc pe care Steaua se va baza in noul sezon.

Sursa foto: gsp.ro, prosport.ro