LYON – ASTRA, scor 1-2. Victorie fabuloasa pentru Astra in prima mansa a play-off-ului Europa League

Formatia Astra Giugiu a invins, joi seara, in deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), ecpa franceza Olympique Lyon, in prima mansa a play-off-ului Ligii Europa. Golurile au fost inscrise de Malbranque ’25 pentru gazde si Fatai ’72 si Budescu ’81 (penalti) pentru Astra.

1-0: Malbranque a deschis scorul cu un sut de la marginea careului de 16 metri.

1-1: Fatai a egalat cu un sut de la aproximativ 10 metri, dupa o centrare a lui Enache.

1-2: Budescu a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Grenier la Fatai.

Olympique Lyon: Lopes – Jallet, B. Kone, Rose, Ferri – Tolisso, Malbranque (Grenier ’76), Gonalons – Bahouli (Mvuemba ’68) – Lacazzette, Yattara (Ghezzal ’82). Antrenor: Hubert Fournier

Astra Giurgiu: Lung – Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, J. Morais – Yahaya, T. Seto (De Amorim ’46) – Enache, Laban (Rus ’86), Budescu – Fatai (Bukari ’82). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Rose ’44, ’78 / J. Morais ’39

Cartonas rosu: Rose ’78

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Spania, formata din Carlos Gomez – Javier Rodriguez, Luis Martinez si Jose Gonzalez.

Returul va avea loc la 28 august, la Giurgiu.

STIRE INITIALA: Astra a intalnit, joi seara, in Franta pe Olimpique Lyon, de la 21.30, intr-un meci pentru play-off-ul Europa League. Partida a fost transmisa LiveScore pe Mondo News.

Partida LYON – ASTRA s-a incheiat cu scorul de 1-2.

– Inca un GOL pentru ASTRA in minutul 81. Budescu inscrie din lovitura de la 11 metri, mingea se duce in stinga portarului.

– GOOOL ASTRA in minutul 71. Fatai inscrie din fata portii, dupa o minge de pe partea dreapta de la Enache

– Primul gol al partidei vine in minutul 26, pentru Lyon. A inscris Malbranque, care a sutat de la marginea careului.

Echipele de start:

Lyon
: A. Lopes – Jallet, Bakary Kone, L. Rose, Tolisso – Ferri, Gonalons, Mabranque – Lacazette, Yattara, Bahlouli
Rezerve: Benzia, Dabo, Ghezzal, Gorgelin, Grenier, Mvuemba, N’Jie

Astra: S. Lung jr. – Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, J. Morais – Enache, Seto, Yahaya, Laban – Budescu, Fatai
Rezerve: D. Coman, Bukari, Cristescu, Grandin, Ionita II, L. Rus, William

Cei de la Olimpique Lyon pleaca din postura de favoriti, desi nu mai sunt chiar in forma exceptionala din urma cu citiva ani. Mijlocasul Yoann Gourcuff, unul dintre cei mai importanti fotbalisti ai lui Lyon, este accidentat la glezna si nu va putea evolua in partida de joi. Hubert Fournier nu va putea conta nici pe Bisevaci si Umtiti.

Sursa foto: leprogres.fr