MARELE PREMIU al AZERBAIDJANULUI: DANIEL RICCIARDO s-a impus la BAKU

Pilotul britanic Lewis Hamilton de la Mercedes va pleca de pe prima pozitie a grilei de start a Marelui Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului. El va fi urmat coechipierul sau, finlandezul Valtteri Bottas, si de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, informeaza News.ro.

UPDATE: Pilotul australian al echipei Red Bull, Daniel Ricciardo, a castigat, duminica, Marele Premiu al Azerbaidjanului, a opta etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes si de canadianul Lance Stroll de la Williams.

Pilotul australian Daniel Ricciardo, de la Red Bull, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, terminând cursa de la Baku în două ore, trei minute, 55 de secunde şi 570 de sutimi. Podiumul a fost completat de către Valtteri Bottas, de la Mercedes Petronas, care a terminat cursa la 3.904 în spatele liderului surpriză şi Lance Stroll, un puşti de 18 ani de la Williams, care s-a plasat la 4.009 în spatele lui Ricciardo. Stroll şi Bottas s-au luptat la foto-finish pentru poziţia secundă.

Lewis Hamilton, plecat din pole-position, a terminat cursa pe locul cinci, la 6.188 în spatele lui Ricciardo, în timp ce Sebastian Vettel de la Ferrari a încheiat pe locul patru, cu 5.976 mai în spate faţă de lider, reuşind cel mai rapid tur al cursei într-un timp de 1:43.441. Kimi Raikkonen (Ferrari), Sergio Perez (Force India), Felipe Massa (Williams), Nico Hulkenberg (Renault), Max Verstappen (Red Bull), Daniil Kvyat (Toro Rosso) şi Jolyon Palmer (Renault) au abandonat în urma unui incident pe pistă.

În urma acestui rezultat, Sebastian Vettel (Ferrari) rămâne liderul clasamentului piloţilor, cu 153 de puncte, în timp ce Lewis Hamilton (Mercedes) se află pe locul secund, cu 139 de puncte, iar Valtteri Bottas (Mercedes) completează podiumul, cu 111 puncte. Daniel Ricciardo (Red Bull), câştigătorul cursei de la Baku, a urcat pe locul patru, cu 92 de puncte.