MARELE PREMIU al MALAEZIEI: DANIEL RICCIARDO s-a impus la SEPANG

Daniel Ricciardo (RedBull) a castigat Marele Premiu al Malaeziei la Formula 1, pilotul australian fiind urmat de coechipierul Max Verstappen. Podiumul a fost completat de Nico Rosberg (Mercedes). Plecat din pole-position si aflat pe prima pozitie, Lewis Hamilton a fost nevoit sa abandoneze dupa ce a fost tradat de motorul Mercedes.

In puncte au mai terminat: Kimi Raikkonen (Ferrari – locul 4), Valtteri Bottas (Wiliams – locul 5), Sergio Perez (Force India – locul 6), Fernando Alonso (McLaren – locul 7), Nico Hulkenberg (Force India – locul 8), Jenson Button (McLaren – locul 9) si Jolyon Palmer (Renault – locul 10).

Cel mai rapid tur al Marelui Premiu din Malaezia: Nico Rosberg (Mercedes) – 1:36.424 (in turul 44). Pana la finalul sezonului in curs mai sunt cinci curse (Japonia, SUA, Mexic, Brazilia si Abu Dhabi).