Maria Sarapova, prima finalista de la Roland Garros

In cadrul primei semifinale feminine a turneului de Grand Slam de la Roland Garros s-au intalnit doua jucatoare care se cunosc foarte bine, ambele provenind din spatiul ex-sovietic. Belarusa Victoria Azarenka si rusoaica Maria Sarapova s-au luptat pe terenul central de la Roland Garros pentru un loc in ultimul act al turneului parizian.

Meciul a fost extrem de disputat, Sarapova reusind sa isi adjudece primul set cu scorul de 6-1, insa Azarenka a revenit spectaculos si a egalat situatia la seturi dupa ce s-a impus cu 6-2. A urmat o repriza de ploaie, din cauza careia partida a fost intrerupta, apoi meciul s-a reluat cu setul decisiv, de departe cel mai disputat al semifinalei, care a fost castigat de Maria Sarapova cu scorul de 6-4, rusoaica impunandu-se si la general cu 2-1.

In cealalta semifinala se intalnesc americanca Serena Williams si italianca Sara Errani.

Sursa foto: adevarul.ro