Nico Rosberg a castigat Marele Premiu al Marii Britanii

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) s-a impus in Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, profitand din plin de abandonul campionului mondial, conationalul sau Sebastian Vettel (Red-Bull / Renault).

Nico Rosberg a castigat aceasta a opta etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 terminand cu cel mai bun timp cele 52 de tururi ale Marelui Premiu al Marii Britanii de la Silverstone. Sebastian Vettel a fost nevoit sa abandoneze in turul 42 al circuitului britanic din cauza unor probleme la cutia de viteze.

In ciuda abandonului, Sebastian Vettel ramane lider in clasamentul general, pilotul german de la Red-Bull / Renault fiind insotit pe podium de Fernando Alonso (Ferrari) si Kimi Raikkonen (Lotus).

Nico Rosberg a plecat al doilea pe grila de start de la Silverstone, la final top cinci al Marelui Premiu al Marii Britanii aratand astfel: 1. Nico Rosberg, . Mark Webber, 3. Lewis Hamilton, 4. Kimmi Raikkonen si 5. Felipe Massa.

Cursa de la Silverstone a fost intrerupta in doua randuri, atunci cand lui Hamilton, Massa si Vergne le-au explodat pneurile, cei trei folosind acelasi tip de cauciucuri, Pirelli, dar si in momentul in care Vettel a fost nevoit sa abandoneze.

Sursa foto: foxsports.com.au