Pacos de Ferreira – Pandurii 1-1. Calificarea e grea, dar se joaca

Pandurii Targu Jiu a remizat in deplasare cu Pacos Ferreira , scor 1-1. Romanii au condus cu 1-0, iar senzatia a fost ca puteau castiga partida.

Elevii lui Cristi Pustai au deschis rapid scorul prin Momcilovic (min 5). Matulevicius a avut golul de 2-0 in varful bocancului, a ratat, insa, iar din acel moment, a urmat o cedare deliberata la mijlocul terenului, care a adus o dominare teritoriala a gazdelor.

Pacos s-a zbatut in prima parte a meciului, insa fara succes. Golul a picat, la 4 minute de la reluare din gheata lui Rui Miguel. Cu atacuri sustinute de prea putini jucatori si cu o teama inexplicabila in joc, Pandurii au amenintat sporadic poarta adversa. Buleica putea, totusi, smulge trei puncte mari in minutul 79: sutul sau a fost respins in-extremis de Filipe.

S-a terminat 1-1, un scor care lasa grupa deschisa, mai ales ca in Ucraina, Fiorentina a castigat cu 2-1.

Dupa 2 etape, grupa e condusa de fosta echipa a lui Adrian Mutu cu 6 puncte din 6 posibile. Dnepr e pe locul 2 cu 3 puncte, in timp ce Pandurii si Pacos isi impart ultimele doua pozitii, fiecare cu cate 1 punct.

Vezi, mai jos, intreaga desfasurare a partidei!

Final de meci. Pacos – Pandurii 1-1, dupa o partida care a lasat impresia ca romanii putea mai mult

min 90: Se acorda 3 minute de prelungire

min 88: Capitanul Filipe vede galben dupa o intrare dura la Momcilovic.Lovitura libera pentru Pandurii din pozitie destul de buna. Buleica trage in zidul advers, plasat la cel mult 7 metri…

min 87: Cele doua echipe nu par capabile sa forteze victoria!

min 84: Contraatac Pacos. Hurtado “rupe norii” din marginea careului de 16 metri

min 83: Pandurii forteaza victoria! Gorjenii sunt in atac!

min 80: Ultima schimbare si la gazde. Iese Miguel, intra Oliveira!

min 79: Sut puternic Buleica, apara portarul! Mare ocazie PANDURII

min 75: Tiago Valente vede “galben” dupa o “secerare” la Dos Santos. E primul avertisment al partidei!

min 74: Schimbare si la gazde. Intra Ribeiro, iese Manu Jose

min 73: Ultima schimbare operata de Cristi Pustai. Intra Dos Santos, iese Matulevicius

min 71: Rui Miguel incearca un vole din interiorul careului, departe de poarta lui Mingote

min 67: Pustai face a doua schimbare! Iese Ciucur, intra Cristea

min 66:  Ocazie Pacos! Mingote scoate greu o minge deviata!

min 65 : Schimbare la gazde! Intra Hurtado, iese Caetano

min 61: 6-2 este raportul cornerelor in favoarea gazdelor

min 60: Meci curat, pana acum! Niciun cartonas galben in 60 minute de joc!

min 58: min: Prima schimbare la Pandurii! Iese Eric, intra Distefano

min 56: Bebe scapa singur, dar unghiul nu il ajuta. Prinde Mingote. Defensiva romanilor scartaie!

min 53: Eric acuza dureri la spate dupa un contact cu Lopes. Brazilianul se ridica, dupa o jumatate de minut

min 49: Gol Pacos! Rui Miguel inscrie dupa o actiune din care fundasii Pandurilor nu au inteles nimic. 1-1

min 47: Eric incearca o folha seca de la 30 metri. Nicio problema pentru portarul advers

A inceput mitanul secund! Gazdele au posesia

Final de prima repriza. 45 minute in care elevii lui Cristi Pustai au controlat jocul! Revenim dupa aproximativ 15 minute. Ramaneti pe mondonews.ro

min 45: Pandurii au posesia. Galeria de cateva zeci de persoane a romanilor isi face simtita prezenta pe stadion

min 43: Manuel Jose se face de ras cu o executie total ratata din lovitura libera

min 39: Ocazie Pandurii! Actiune superba a lui Momcilovic! Centrare pentru Breeveld, care, din pacate, nu poate cadra poarta cu lovitura sa de cap

min 35: Din lovitura libera rezultata, Eric nu a reusit trasorul dorit. Mingea sutata de brazilian a trecut mult pe langa poarta

min 34: Matulevicius se cearta cu adversarul direct dupa ce a fost faultat. Arbitrul calmeaza spiritele

min 33: Seri inalta zmeul cu un sut de la 25 metri, dupa ce reusise o actiune personala de toata frumusetea

min 31: Posesie echilibrata, insa Pandurii conduc pe tabela, dar si la capitolul ocazii de gol

min 27: Rui Miguel trage slab din pozitie excelenta, undeva in centrul careului mare, la aproximativ 15 metri. E nevoie si de noroc!

min 26: Matulevicius cere pentru a doua oara fault in jumatatea adversa. Arbitrul ramane impasibil

min 25: Ocaziile importante lipsesc. Jocul are, insa, dinamism

min 22: Pandurii au reusit sa impinga jocul la mijlocul terenului, dupa cateva minute de dominare a portughezilor

min 19: Executie superba a lui Bebe! Din fericire pentru noi, mingea, sutata de atacantul gazdelor din intoarcere, trece peste poarta lui Mingote

min 18: Gazdele se zbat, dar nu produc nimic periculos la poarta Pandurilor. Defensiva lui Pustai functioneaza bine

min 17: Jocul s-a deschis dupa golul Pandurilor. Se joaca pe contre!

min 15: Manuel Jose il incearca pe Mingote, care respinge in corner

min 13: Cristi Pustai e agitat la marginea terenului, chiar daca echipa sa conduce cu 1-0

min 11: Riposta a gazdelor! Caetano trage pe langa din pozitie ideala! Scapam!

min 10: Ocazie uriasa Pandurii! Matulevicius scapa singur, dar se incurca in minge chiar inainte de finalizare!

min 8: Posesie zdrobitoare a romanilor pana in acest moment. Gazdele nu se regasesc

min 5: Gooool Pandurii! Momcilovic deschide scorul dupa o balbaiala in defensiva adversa!

min 5: Ciucur scoate primul cornel al meciului

min 4: Lovitura libera Pacos de la 35 metri. Manuel Jose centreaza, Mingote retine fara probleme

min 3: Pandurii incearca sa isi fixeze adversarul in defensiva. Pana acum nicio ocazie de gol

min 2: Meciul a inceput linistit, cu constructie la mijlocul terenului a ambelor echipe. Atmosfera in tribune este dezolanta, cateva sute de fani pe o arena de 30 000 locuri

A inceput partida! Succes Pandurii!

Pandurii Targu Jiu joaca, in aceste momente, al doilea meci din actualul sezon al Europa League, in deplasare cu portughezii de la Pacos Ferreira. Dupa prima etapa, cele doua combatante din aceasta seara nu au acumulat niciun punct. Pacos a fost invinsa fara drept de apel la Florenta cu 3-0, in timp ce elevii lui Pustai au pierdut la limita, 0-1, la Cluj cu Dnepr din Ucraina.

Avem echipele de start! Pustai l-a ales pe Matulevicius in atacul gorjenilor. Distefano ramane pe banca de rezerve.

PACOS DE FERREIRA: Antonio Filipe – Helder Lopes, Gregory, Tiago Valente, Rodrigo Antonio – Seri, Filipe, Rui Miguel – Caetano, Manuel Jose, Bebe . Antrenor: Costinha

PANDURII TARGU JIU: Mingote – Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovic – Buleica, Anton, Breeveld, Ciucur – Eric, Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

ARBITRU: Aleksei Nikolaev. Asistenti: O.Tselovalnikov si D.Mosiakin. Asistenti aditonali: V.Kazmenko si A.Egorov. Rezerva: Maksim Gavrilin (toti din Rusia). Delegat UEFA: Zoran Cvrk (Croatia), Observator UEFA pentru arbitri: Leslie Irvine (Irlanda de Nord)

STADION: “D. Afonso Henriques” (Guimaraes)

Sursa foto: ro.stiri.yahoo.com