Pandurii – Fiorentina 1-2. Infrangere la ultima faza! Adio, calificare!

Pandurii au fost la cinci minute de o victorie magica in fata Fiorentinei. Nu a fost sa fie: italienii au intors rezultatul si sunt deja calificati in primavara Europa League. Romanii raman cu reusita magnifica a lui Eric, golul serii in Europa. Din pacate, calificarea a fost pierduta!

Gorjenii au condus 85 de minute, dupa reusita fabuloasa a brazilianului Eric(32). Foarfeca laterala, direct in vinclu! Pana la pauza, profesorul Pustai a fost nevoit sa faca doua modificari: Stanca si Erico s-au accidentat!

In partea secunda, oaspetii au controlat jocul, cu 4-5 ocazii uriase. Pandurii au avut, la randul lor, patru bune oportunitati de a-si majora avantajul.

N-a fost sa fie, iar in minutul 85, Matos a punctat pentru 1-1, dupa o balbaiala in careul nostru. Eevii lui Montella nu s-au multumit , insa cu egalul si au continuat sa domine. Golul victoriei pentru trupa din Firenze a picat la ultima faza a meciului din gheata lui Valero.

S-a terminat 1-2, un rezultat care o scoate pe Pandurii din cursa pentru primvara europeana.

Vezi, mai jos, desfasurarea LIVE TEXT de la Pandurii-Fiorentina

min 92: Gol Fiorentina! Valero da lovitura de gratie la ultima faza a meciului!

min 90: Se arata doua minute de prelungire de la margine

min 89: Mingote, eroul Pandurilor. Joaquin, blocat in-extremis de portarul nostru

min 88: Matos inscrie din ofsaid. Mingote vede galben  penrtu trageri de timp

min 88: Reflex fabulos al lui Mingote la sutul lui Valero

min  87: intra Sipo, iese Distefano

min 86: GOL Fiorentina! Matos egaleaza, dupa o deviere nefericita in defensiva noastra!

min 84: Ilicic scoate o lovitura libera de la 20 metri, lateral dreapta in dirctia de atac a italienilor. Pericol!

min 83: Publicul incurajeaza echipa pe final: “Hei, hei Pandurii!”

min 81: Ungurusan il blocheaza superb pe Joaquin in marginea careului

min 80: Intra Capezzi, iese Roncaglia. Ultima schimbare la italieni

min 79: Valero si Momcilovic vad cartonase galbene, dupa  un conflict

min 77: Dos Santos era sa il surprinda pe Munua. Portarul Fiorentinei a respins greu in lateral!

min 76: Buleica scoate corner! Eric centreaza slab

min 75: Jocul s-a linisitit, din nou. Avantaj Pandurii!

min 66: Schimbare la oaspeti: Intra Ilicic, iese Fernandez

min 63: Mare ocazie Pandurii! Eric trage cu stangul, putin peste!

min 62: Fernandez, torpila spre poarta lui Mingote. Mingea trece pe langa poarta

min 61: Anton reia cu capul spre poarta adversa. Mingea trece, din pacate, pe langa

min 60: Se joaca pe contre. Meciul e tare placut!

min 57: Anton trage si el fabulos, din nou scoate Munua.

min 57: Momcilovic pleaca pe contraatac , trage excelent , insa Munua respinge

min 56: Asediu la poarta noastra, ne aparam cu greu

min 55: Momcilovic vede cartonas galben , dupa un fault dur la Joaquin

min 53: Valero scapa singur cu Mingote, insa finalizeaza total aiurea!

min 52: Ocazie prelungita a italienilor. Cuadrado, blocat initial, apoi Aquilani incearca o acolada. Mingea trece mult pe langa poarta

min 51: Aquilani trage frumos, din fericire peste poarta

min 49: Oaspetii domina, insa nu reusesc sa aiba ocazii clare!

min 46: In tribune se scandeaza “Romania!”, Fiorentina incepe in forta. Mingote are o prima minge grea. A prins-o!

A inceput repriza secunda! La Fiorentina a intrat Borja Valero, a iesit Iakovenko

Final de repriza. Rezultat senzational la pauza! Bijuteria lui Eric face diferenta! Din pacate, Dnepr conduce cu 1-0 la pauza in celalalt meci al grupei. Matheus in minutul 44 a inscris pentru echipa din Ucraina.

min 45: Se joaca pe contre pe final de repriza

min 44: Cuadrado, blocat excelent in momentul sutului. Ar fi fost greu pentru Mingote!

min 44: Se arata un minut de prelungiri de la margine.

min 43: Pandurii au linistit jocul

min 42: Mamele intra in locul lui Erico

min 40: Veste buna. Oaspetii nu s-au apropiat periculos de poarta noastra, dupa primirea golului

min 38: Erico iese accidentat! Mamele e pregatit sa ii ia locul. Inca nu s-a luat o decizie

min 37: Pandurii domina! Bravo, baieti!

min 36: Eric scapa singur, dar este blocat in ultima clipa. Mare sansa!!!

min 34: Fiorentina incearca sa raspunda, insa nu produc pericol la poarta lui MIngote. Fanii de pe Cluj Arena s-au trezit

min 32: GOOOOOL Pandurii!!!! Eric inscrie un gol rarisim! Foarfeca laterala, mingea catapultata la vinclu!!!!

min 30: Dos Santos la prima incercare de a trimite spre poarta adversa. Lovitura sa de cap a trecut pe langa

min 27: Ocazie uriasa Fiorentina! Joaquin rateaza singur cu Mingote! Portarul nostru respinge cu pieptul

min 24: Stanca s-a accidentat, intra in locul sau Mingote!

min 23: Erico vede “galben”, dupa un fault la Iakovenko. Atacantul scapa singur spre poarta noastra!

min 22: Pandurii au prins curaj. Domina jocul!

min 21: Atac prelungit al Pandurilor. Breeveld trage in blocaj, apoi Buleica incearca din prima. Sutul trece pe langa

min 20: Munua iese in afara careului si respinge cu capul. Dos Santos astepta o eroare a portarului viola

min 18: Romanii incearca sa puna presiune. Mingea nu ajunge, insa, la varful Dos Santos

min 16: Se joaca destul de confuz, la mijlocul terenului. Oaspetii dau senzatia ca nu vor sa forteze

min 14: Pandurii incearca un atac pozitional. Ne apropiem greu de poarta lui Munua

min 12: Matos trage din intoarcere peste poarta lui Stanca

min 12: Pentru prima oara se aud fanii romanii! “Hei, hei Pandurii!”

min 11: Matos cerseste un penalty. Arbitrul a vazut bine, n-a fost nimic!

min 10: Au trecut 10 minute fara ocazii

min 9: Primul corner al partidei, in favoarea oaspetilor. Niciun pericol pentru Pandurii

min 8: Cei 500 fani italieni domina fondul sonor pe Cluj Arena

min 7: Fiorentina s-a instalat in terenul advers. E bine ca nu exista inca ocazii!

min 6: O petarda explodeaza in sectorul italian

min 5: Primele 5 minute aduc o posesie clara pentru echipa din Florenta. E clar, Pustai prefera contraatacurile!

min 4: Pandurii stau la cutie, Fiorentina nu se omoara cu atacurile. Jocul e inca linistit

min 3: Minge in careul Fiorentinei. Dos Santos cade prea usor…

min 2: Prima posesie pentru romani. Se joaca la mijlocul terenului. Pustai e deja agitat pe margine

min 2: Deocamdata, Pandurii nu au pus piciorul pe minge

min 1: Oaspetii au avut lovitura de start

A inceput partida! Hai Pandurii!!!

Tribunele sunt destul de populate la Cluj, sunt 10 000 oameni! Exista si un mic grup de fani al Fiorentinei, in jur de 500

Pandurii incearca in aceasta seara o minune in fata Fiorentinei, una dintre cele mai in forma echipe din Serie A. Elevii lui Pustai au un singur punct dupa trei partide in Grupa E a Europa League, insa cu o victorie la Cluj ar reintra cu sanse bune in cursa pentru locul 2.

Sunt 7 grade la Cluj. Se anunta conditii de ploaie pe parcursul jocului.

Echipe de start:

PANDURII TARGU JIU:  Stanca – Ungurusan, Erico, Paraskevas, Momčilović – P.Anton, Breeveld – Buleica, Eric, Distéfano – Dos Santos. Antrenor: Cristian Pustai

AC FIORENTINA: Munua – Roncaglia, Gonzalo Rodriguez, Compper, Alonso, – Cuadrado, Aquilani, Fernandez – Joaquin, Matos, Iakovenko. Antrenor: Vincenzo Montella

STADION:  “Cluj Arena” (Cluj)

ARBITRU:  Tasos Sidiropoulos; Asistenti: Christos Akrivos, Damianos Efthimiadis; Suplimentari: Stavros Tritsonis, Ilias Spathas. Rezerva: Gagas Dimitrios (toti din Grecia).

Sursa foto: uefa.com