Pandurii – Pacos 0-0. Romanii au ratat ocazii cat pentru doua meciuri!

Pandurii nu au reusit sa se impuna in ultimul meci din cadrul grupelor Europa League! Trupa antrenata de Cristi Pustai s-a jucat cu ocaziile pe Cluj Arena si termina ultima in grupa cu doar 2 puncte.

Oaspetii de la Pacos au venit la Cluj cu gandul la un rezultat de egalitate, asa ca au ales sa se apere in marea majoritate a timpului. De partea cealalata, Pandurii au controlat jocul, insa au pacatuit peste masura la finalizare.

Prima oportunitate, i-a apartinut lui Nicoara(12), cel care avea sa fie si ratangiul de serviciu. Mijlocasul Pandurilor a tras de la 25 metri, putin pe langa poarta adversa.

Patru minute mai tarziu, Erico, reprofilat mijlocas ofensiv la aceasta partida, a ramas singur cu portarul lui Pacos, insa nu a gasit culoarul de gol. Sutul sau violent l-a lovit in plina figura pe Degra, care si-a revenit cu greu.

In minutul 25, Nicoara avea sa iroseaca o noua sansa majora pentru Pandurii: singur in centrul careului mare, Nicoara a tras  putin pe langa. Portarul era batut!

Peste alte doua minute, gorjenii au avut o dubla ocazie: Nicoara si Breeveld au tras aiurea in aceeasi faza, din pozitii excelente.

Dos Santos a fost aproape de gol in minutul 36. Mingea trimisa cu capul a fost respinsa cu greutate de Degra.

In minutul 39, Nicoara si-a trecut a patra mare ocazie ratata pe lista: a driblat frumos in careul advers, a sutat bine, insa bravul portar argentinian al lui Pacos a scos din nou!

In partea secunda, Pandurii au intrat in jocul incalcit al oaspetilor si asta s-a vazut in exprimare. Ocaziile au lipsit mai bine de 30 de minute. Mai mult, Pacos putea da lovitura in doua randuri. Prima oportunitate i-a apartinut lui Carlao, care servit pe tava de Manuel Jose, a trimis cu capul la vinclu. Stanca s-a intins si a scos senzational (62). Apoi Hurtado putea inscrie. Din fericire sutul sau la firul ierbii a trecut milimetric pe langa poarta. (66)

Romanii s-au trezit pe final de meci, cand puteau sa inscrie golul unei victorii absolut meritate. In minutul 78, Eric a scapat in partea stanga, a tras plasat la coltul lung, Degra a respins in lateral, de unde Breeveld nu a gasit solutia de a puncta!

La faza imediat urmatoare, Nicoara l-a scos din minti pe Pustai: singur cu portarul, l-a luat la tinta pe acesta. In cateva minute, tehnicianul Pandurilor l-a inlocuit pe ratangiul Pandurilor cu Calin Cristea.

Gorjenii au avut parte si de superioritate numerica pentru 5 minute. Leao a fost eliminat dupa cumul de cartonase galbene.

Si pentru ca seara sa fie un festival al ratarilor, Eric a tras putin pe langa poarta din lovitura libera(94). Era ultima faza e meciului!

S-a terminat 0-0, un rezultat care lasa Pandurii pe locul 4 in clasamentul grupei E, cu doar doua puncte.

Fiorentina este castigtoarea grupei. In ultima partida, jucata la Firenze, fosta echipa a lui Adrian Mutu s-a impus cu 2-1 in fata lui Dnepr. Cu 16 puncte, Fiorentina a terminat prima in clasament, urmata de Dnepr cu 12.

Sursa foto: digisport.ro