Pandurii Tg Jiu – FC Brasov 2-3 (1-1) / Gorjenii pierd trei puncte importante in lupta pentru Europa League

Pandurii Tg Jiu si FC Brasov s-au intalnit intr-o partida interesanta din etapa cu numarul 32 a Ligii I, in ciuda faptului ca doar elevii profesorului Pustai erau interesati de toate cele trei puncte, pentru a mai spera la un loc pe podium si la o prezenta, in premiera in cupele europene.

Prima ocazie a meciului a apartinut gazdelor, insa Mateiu a scos de pe linia portii balonul trimis cu capul de Viera. Replica ardelenilor, care nu au castigat niciodata la Tg Jiu, a fost una extrem de taioasa, Tatar reusind sa deschida scorul in minutul 7.

Pandurii revin in ofensiva si trec in cateva randuri pe langa egalare, Anton ratand inclusiv o lovitura de la 11 metri. Cand toata lumea se pregatea de pauza Nicoara reuseste sa inscrie si cu ajutorul unui fundas advers.

Gazdele revin mai hotarate de vestiare si Viera se razbuna dupa ratarea din debutul partidei, capitanul amfitrionilor reusind sa inscrie dupa o centrare venita de la Nistor. Jocul se tensioneaza si Pandurii raman in inferioritate dupa ce Balaj ii arata lui Rusu cartonasul rosu.

Cristi Pustai va avea mari batai de cap in alcatuirea echipei sale la meciul cu Concordia din etapa viitoare,  Anton, Nicoara, Nistor si Rusu urmand a fi suspendati.

Eforturile ofensive ale oaspetilor au fost incununate de succes cu un minut inaintea expirarii timpului regulamentar, Iulian Popa inscriind cu un sut puternic si plasat de la 25 de metri care l-a prins pe picior gresit pe Mingote.

Ardelenii au fortat victoria pe final, iar ocaziile lui Buga si Batin au anuntat golul marcat in ultimele secunde de Machado, FC Brasov reusind sa castige pentru prima oara pe terenul gorjenilor.

Pandurii Tg Jiu – FC Brasov 2-3 (1-1)

min. 7: 0-1: Oaspetii deschid rapid scorul dupa ce Tatar trimite mingea in poarta printre picioarele lui Mingote.

min. 22: Gazdele obtin o lovitura de pedeapsa dupa ce Nicoara a cazut in careu, insa sutul lui Anton de la punctul cu var este parat de Marinescu.

min.45+1: Pandurii restabilesc egalitatea in ultimele secunde ale prelungirilor primei parti. Nistor suteaza bine de la 20 de metri, balonul este deviat de un fundas advers si intra in poarta.

min.51: 2-1: La numai 6 minute dupa reluare gazdele preiua pentru prima oara conducerea in acest meci, Viera inscriind cu capul dupa o centrare buna a lui Nistor.

min. 89: 2-2: Iulian Popa suteaza bine de la distanta si il surprinde pe Mingote, brasovenii reusind sa egaleze.

min.90+4: 2-3: Buga a centrat bine in careul advers iar Machado a inscris cu o lovitura de cap golul victoriei brasovene.

Pandurii Tg Jiu: Mingote – Rusu, Mamele, Viera, Vlad – Radut, Anton (46 Voiculet), Ibeh, Nistor (81 Rada II), Nicoara (67 Bacila)- Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

FC Brasov: Marinescu – Vagner (76 Enceanu), Oltean, Machado, Velayos – Tatar (58 Buga), Mateiu, Bruno Madeira, Popa – Dias, Danquah (46 Batin). Antrenor: Adrian Szabo

Stadion: “Tudor Vladimirescu” (Tg Jiu)

Arbitri: Cristi Balaj (Baia Mare) – Aurel Onita (Constanta), Ciprian Dansa (Oradea). Rezerva: Marian Balaci (Turnu Severin). Observator: Dan Petrescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Anton (10), Rusu (20 si 55), Nicoara (43), Nistor (76), Mamele (84), Radut (86) / Tatar (25), Madeira (63), Machado (64), Batin (69)

Cartonase rosii: Rusu (55)

sursa foto: opiniagj.ro