Petrolul Ploiesti – Pandurii Tg Jiu 1-1 (0-0) / Gicu Grozav a dat trei puncte pe “scarita”

In aceasta seara pe cocheta arena “Ilie Oana” din Ploiesti s-a disputat derby-ul european al etapei cu numarul II din Liga I, intre Petrolul si Pandurii Tg Jiu. Cele doua echipe au demonstrat pe parcursul celor 90 de minute ca si-au castigat pe buna dreptate dreptul de a reprezenta Romania in competitiile internationale.

Petrolul si Pandurii au oferit un spectacol frumos in ultimul meci al etapei secunde din actuala editie de campionat. In primele 45 de minute, gazarii s-au aflat la carma jocului rand pe rand, Grozav, Teixeira sau Hoban ratand deschiderea scorului, in timp ce gorjenii au incercat sa se apere cat mai atent si sa contraatace atunci cand a fost cazul, cu Eric de Oliveira in prim-plan.

La revenirea de la cabine, jocul a crescut in spectaculozitate, petrolistii continuand sa isi bata joc de fazele bine lucrate pana in preajma careului de 16 metri gorjean. Pandurii par si ei ceva mai hotarati,jocul devine din ce in ce mai frumos, iar primul care muta decisiv este Profesorul Pustai care in ciuda nervilor lui Eric il arunca in lupta pe Bohale, iar acesta are nevoie de opt minute pentru a deschide scorul.

Bohale a sutat frumos din interiorul careului gazdelor, insa a fost o greseala clara a apararii petroliste care l-a uitat pe inchizatorul oaspetilor nemarcat in propriul careu. Gorjenii nu s-au bucurat decat cinci minute, pentru ca Dore, atacantul congolez adus de la Angers, a reusit un golazzo, sutand sub bara din 10 metri lateral dreapta, gestul de a ridica mainile facut de Lazar fiind mai degraba unul de capitulare decat de blocare a balonului.

In ultimul minut de joc, Erico comite un hent prostesc in careu, se creaza un meleu in marginea careului Pandurilor, Kovacs ar da si nu prea lovitura de pedeapsa, centralul din Carei este, pana la urma, convins sa faca asta de asistenti, insa Grozav isi bate joc de minge, de el si de publicul infocat din tribune.

Gicu Grozav a incercat sa il fenteze pe Lazar cu o scarita, insa goalkeeper-ul gorjean a ramas pe picioare si a prins balonul ca la antrenament. Rezultatul final a fost 1-1, scor care avantajeaza echipele cu care Petrolul si Pandurii se vor lupta in acest sezon pentru pozitiile fruntase din clasament sau, de ce nu, pentru titlul de campioana.

PETROLUL PLOIESTI – PANDURII TG JIU 1-1 (0-0)

Min.80: 0-1: Introdus pe teren de 8 minute, Bohale deschide scorul pentru oaspeti.
Min.85: 1-1: Gazarii egaleaza gratie unei alte rezerve, Dore inscriind cu un sut spectaculos sub bara.
Min.90: Grozav isi bate joc de o lovitura de pedeapsa, “scarita” atacantului petrolist nereusind sa il pacaleasca pe Lazar.

PETROLUL PLOIESTI: Pecanha – Achim, Benga, Geraldo, Guilherme – Hoban, Mustivar (66 De Lucas) – Boudjemaa, Teixeira (55 Dore), Grozav – Hamza (87 Priso). Antrenor: Cosmin Contra

PANDURII TG JIU: Lazar – Ungurusan, Christou, Erico, Momcilovic – Anton, Breeveld – Eric (72 Bohale), Nistor (90+2 Cristea), Buleica – Matulevicius (90+3 Mamele). Antrenor: Cristi Pustai

CARTONASE GALBENE: Boudjemaa (19) / Erico (24), Ungurusan (33), Christou (39)
CARTONASE ROSII:
ARBITRU: Istvan Kovacs (Carei); Asistenti: Istvan Nagy (Cluj) si Octavian Sovre (Oradea). Rezerva: Catalin Popa (Pitesti); Observator: Cornel Sorescu (Pitesti)
STADION: “Ilie Oana” (Ploiesti)

Sursa foto: pandurii-tg-jiu.ro