PETROLUL PLOIESTI -STEAUA 2-3 (1-2) / Campioana revine in fotoliul de lider. VIDEO

STEAUA BUCURESTI  a invins, duminica seara, in deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), PETROLUL PLOIESTI, intr-un meci din etapa a VIII-a a Ligii I, primul pentru antrenorul Gheorghe Multescu de cand a redevenit antrenorul gruparii prahovene.

Campioana en-titre din Liga I a reusit sa se impuna pe arena ILIE OANA din Ploiesti in fata PETROLULUI la capatul unuia dintre cele mai spectaculoase partide din acest sezon. PETROLUL ramane fara victorie in Liga I in fata STELEI de 14 ani incoace, ultimul success al gazarilor in fata ros-albastrilor fiind inregistrat in anul 2000.

PETROLUL PLOIESTI – STEAUA BUCURESTI 2-3 (1-2)

’14: 0-1: Chipciu a deschis scorul cu un sut de la aproximativ 25 de metri.
’17: 0-2: Keseru a inscris cu capul, dupa o centrare a lui Sanmartean.
’28: 1-2: Tamuz a redus din diferenta cu un sut din interiorul careului mic, dupa o centrare a lui Priso.
’59: 2-2: Acelasi Tamuz a marcat de la aproximativ 6 metri, tot dupa o pasa de la Priso.
’73: 2-3: Varela a trimis in plasa mingea respinsa de Pecanha la un sut al lui Rusescu.

PETROLUL PLOIESTI: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson (Satli ’46), Fanchone – De Lucas, Mustivar – Nepomuceno (Astafei ’57), Marinescu (Gallegos ’80), Priso – Tamuz. Antrenor: Gheorghe Multescu.

STEAUA BUCURESTI: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Latovlevici (Tosca ’61) – Prepelita, Sanmartean – Ad. Popa, Rusescu (Breeveld ’83), Chipciu – Keseru (Stanciu ’70). Antrenor: Constantin Galca.

STADION: “ILIE OANA” (Ploiesti)
ARBITRI: CRISTI BALAJ (Baia Mare). Asistenti: Sebastian Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui). Rezerva: Iulian Calin (Stefanesti). Observatori:Octavian Goga si Victor Berbecaru (Ramnicu Valcea).

Cartonase galbene: Gerson ’10, Astafei ’58 / Ad. Popa ’19, Szukala ’80.

Partida a inceput cu aproximativ noua minute intarziere, din cauza tortelor aruncate de suporterii celor doua formatii. Fanii au mai aruncat cu torte pe parcursul meciului.

De asemenea, in tribune au avut loc incidente intre suporteri. In minutul 50, crainicul stadionului a facut un apel la spectatori, cerandu-le acestora sa nu mai arunce cu materiale pirotehnice.

Sursa foto: SPORT.RO