PETROLUL-STEAUA 2-3 (1-2) LIVE TEXT / Campioana se impune la Ploiesti si revine pe primul loc

PETROLUL PLOIESTI si STEAUA BUCURESTI se vor intalni, duminica seara de la ora 21.00, in cel mai important meci din etapa a VIII-a a Ligii I. Dincolo de statutul de derby, aceasta partida are o conotatie aparte tinand cont de rivalitatea dintre suporterii celor doua echipe. Disputa dintre gazari si ros-albastrii va putea fi urmarita, in format LIVE TEXT, pe MONDO NEWS.

Punct final. STEAUA BUCURESTI se impune la PLOIESTI si revine in fotoliul de lider al Ligii I.

Min.90+3: PAPP este surprins in ofsaid. SATLI vede un cartonas galben.

Min.90+2: Corner cu repetitie pentru STEAUA.

Min.90: Trei minute suplimentare sunt indicate de la margine.

Min.89: STEAUA incearca sa tina jocul cat mai departe de poarta lui ARLAUSKIS.

Min.86: Sutul lui BREEVELD este retinut de PECANHA.

Min.85: Petrolul alearga dupa egalare dar stelistii se apara bine.

Min.83: SCHIMBARE STEAUA: GALCA muta defensiv pentru a apara fragilul avantaj de pe tabela. Iese RUSESCU si intra BREEVELD.

Min.81: SCHIMBARE PETROLUL: Iese MARINESCU si intra GALLEGOS.

Min.80: SZUKALA vede cartonasul galben dupa o interventie tare la ASTAFEI.

Min.79: SANMARTEAN cade in careul advers dupa un duel cu SATLI dar nu obtine lovitura de pedeapsa. Faza controversata in careul gazdelor.

Min.78: ARLAUSKIS retine centrarea lui PRISO, apoi lituanianul este busculat de ASTAFEI.

Min.76: Dubla interventie excelenta a lui ARLAUSKIS, PRISO cade in careu dar Balaj nu acorda penalty, reluarea demonstrand ca a avut dreptate. PREPELITA faulteaza un adversar si petrolistii au o lovitura libera.

Min.75: OCAZIE mare pentru STEAUA! RUSESCU scapa in pozitie unu la unu cu PECANHA dar nu reuseste sa-l invinga pe goalkeeperul ploiestenilor care respinge in corner. Intr-un tarziu asistentul de pe acea parte indica o pozitie de ofsaid la RUSESCU.

Min.73: GOOOOOOOOOLLLLLLLL STEAUA! Ros-albastrii revin in avantaj dupa ce RUSESCU suteaza puternic de la 25 de metri, PECANHA respinge si VARELA trimite in poarta.

Min.70: SCHIMBARE STEAUA: Ieses KESERU si intra STANCIU.

Min.69: Atac esuat al Stelei dupa ce SANMARTEAN nu se intelege cu KESERU.

Min.67: ARLAUSKIS retine sutul expediat de DE LUCAS si deviat de un fundas stelist.

Min. 66: TAMUZ este blocat de SZUKALA si gazdele au corner.

Min. 62: Steaua a facut pasul inapoi, iar gazarii incearca sa profite de momentele slabe ale campioanei.

Min.60: SCHIMBARE STEAUA: Iese LATOVLEVICI si intra TOSCA.

Min.59: GOOOOOOOOLLLLLLLL PETROLUL! PRISO il gaseste excelent pe TAMUZ in careul stelist si ultimul inscrie, restabilind egalitatea pe tabela si trecandu-si in cont o dubla. 2-2.

Min.58: Cartonas galben pentru ASTAFEI.

Min.57: SCHIMBARE PETROLUL: Iese NEPUMUCENO si intra ASTAFEI.

Min.53: PAPP reuseste sa trimita mingea in poarta petrolista, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min.50: NEPOMUCENO centreaza, ARLAUSKIS retine.

Min.49: RUSESCU il faulteaza pe GERALDO, atacantul stelist lovindu-l cu cotul pe capitanul gazdelor..

Min. 48: SATLI intra dur la KESERU si STEAUA va beneficia de o lovitura libera.

Min.47: PETROLUL are un inceput bun de repriza, dar elevii lui Multescu nu gasesc calea spre poarta stelista. PRISO faulteaza in atac.

Min.46: Meciul de la Ploiesti s-a reluat.SCHIMBARE PETROLUL: Iese GERSON si intra SATLI. Stelistii au avut primul balon.

Este pauza pe arena ILIE OANA din Ploiesti. Dupa primele 45 de minute, STEAUA conduce cu scorul de 2-1. Incidentele au continuat si in prima repriza in zona unde se afla suporterii stelisti, atat fanii echipei gazda cat si cei ai campioanei avand ceva probleme dupa ce jandarmii au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a calma spiritele.

Min.45+2: Interventie la limita, dar corecta, a lui ARLAUSKIS la picioarele lui TAMUZ, petrolistii solicitand o lovitura de pedeapsa.

Min.45+1: MUSTIVAR il faulteaza pe SANMARTEAN. De la margine se arata doua minute suplimentare.

Min.45: Sutul expediat de KESERU trece pe langa poarta adversa.

Min.43: OCAZIE uriasa ratata de KESERU care scapat singur cu PECANHA trage in portarul petrolist!!!!! Corner pentru STEAUA.

Min.41: Sutul expediat de RUSESCU trece putin pe langa poarta aparata de PECANHA.

Min.39: ARLAUSKIS retine centrarea lui PRISO.

Min.36: PECANHA respimnge centrarea lui ADI POPA.

Min.35: MUSTIVAR obtine o lovitura libera pentru PETROLUL de la o distanta de aproximativ 25 de metri. DE LUCAS trimite balonul in zidul stelistilor.

Min.34: KESERU comite hent.

Min.33: LATOVLEVICI nu reuseste sa ajunga la un balon trimis in adancime.

Min.32: GERSON il faulteaza pe KESERU dar scapa fara avertisment. Brazilianul are deja un cartonas galben.

Min.30: Centrarea lui PRISO este respinsa de ARLAUSKIS.

Min.28: GOOOOOOLLLLLL PETROLUL! Centrarea lui PRISO este reluata in plasa de TAMUZ care a aparut dintre VARELA si SZUKALA. 1-2

Min. 27 : Sutul lui PABLO DE LUCAS este retinut cu siguranta de ARLAUSKIS.

Min.26: TAMUZ este surprins in afara jocului.

Min.24: Sutul lui DE LUCAS trece peste poarta aparata de ARLAUSKIS.

Min.23: Sutul lui MARINESCU este blocat de VARELA.

Min.22: PAPP scapa mingea in afara terenului si Petrolul beneficiza de o aruncare de la margine.

Min.19: ADI POPA primeste un cartonas galben.

Min.18: GOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL STEAUA! KESERU marcheaza cu capul din fata portii adverse dupa o centrare perfecta alui SANMARTEAN.

Min. 16: Sut fabulos al lui KESERU, PECANHA scoate de sub transversala. Corner pentru STEAUA.

Min.14: GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL STEAUA! ADI POPA rezista in fata a doi fundasi adversi, CHIPCIU preia balonul si suteaza din afara careului invingandu-l pe PECANHA! Campionii conduc la Ploiesti cu 1-0.

Min.13: Sutul lui ALCENAT este respins greu de ARLAUSKIS, apoi VARELA trimite in corner.

Min.11: Corner pentru STEAUA.

Min.9: GERSON primeste cartonasul galben dupa intrarea dura asupra lui ADI POPA.

Min.8:TAMUZ este surprins in ofsaid.

Min.6: LATOVLEVICI il blocheaza pe PRISO si Steaua va beneficia de o repunere din 6 metri.

Min.3. OCAZII la ambele porti in numai un minut. Dupa ce TAMUZ suteaza si ARLAUSKIS are un reflex extraordinar, Steaua pleaca pe contraatac si sutul lui RUSESCU ciupeste bara dupa ce PECANHA a respins sutul lui CHIPCIU!!!! Ce inceput de meci!!!

Min.2: PAPP acorda corner. Prima lovitura de la colt apartine petrolistilor.

Min.1: Derby-ul etapei a IX-a dintre Petrolul si Steaua a inceput pe Ilie Oana din Ploiesti. Lovitura de start a apartinut gazdelor.

Meciul a inceput cu cateva minute de intarziere din cauza problemelor pe care le-au avut cu comunicare cei trei arbitri, dar si din cauza tortelor aruncate de cele doua galerii.

UPDATE 20.05: S-au anuntat ECHIPELE de START:

PETROLUL PLOIESTI:  Peçanha – Alcénat, Geraldo Alves, Gerson, Fanchone – Mustivar, De Lucas – Nepomuceno, Marinescu, Priso – Tamuz. Antrenor: Gigi Multescu.
STEAUA BUCURESTI: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepelita (cpt), Sanmartean – Popa, Rusescu, Chipciu – Keseru. Antrenor: Costel Galca.

Vor fi fata în fata doua echipe puternice, care au ca obiectiv castigarea titlului. Ambele formatii au probleme de lot, la gazde urmand a lipsi Filipe Teixeira (suspendat), Albín, N’Koyi (ambii accidentati) si Mutu (neconvocat), iar la oaspeti Bourceanu si Tanase (accidentati). Cu siguranta stadionul “Ilie Oana” va fi arhiplin, iar “gazarii” spera ca suporterii sa le dea o mana de ajutor impotrva rivalilor din Capitala. De cealalta parte, antrenorul Costel Galca a purtat o discutie lamuritoare cu suporterii campioanei rugandu-i pe acestia sa se mobilizeze pentru partida de la Ploiesti.

Dincolo de accidentari si refuzul lui Adi Mutu de a evolua impotriva Stelei, la Petrolul s-au petrecut miscari importante la nivelul bancii tehnice, demisul Razvan Lucescu fiind inlocuit cu salvatorul de servici, Gheorghe Multescu, ultimul incercand sa ii apropie pe patimasii suporteri prahoveni dup ace le-a promis ca “vom muri cu ei (n.red. stelistii) de gat”.

In schimb, Steaua vine pe “ILIE OANA” cu un moral beton dupa succesul categoric, scor 6-0, obtinut in fata danezilor de la AALBORG la debutul din actuala editie a grupelor Europa League.

PETROLUL PLOIESTI – STEAUA BUCURESTI (echipe probabile):

PETROLUL PLOIESTI: Peçanha – Alcénat, Geraldo Alves, Gerson, Fanchone – Mustivar, De Lucas – Nepomuceno, Marinescu, Pastorini – Tamuz. ANTRENOR: GIGI MULTESCU.
STEAUA BUCURESTI: Arlauskis – Luchin, Szukała, Varela, Latovlevici – Breeveld, Prepelita – Ad. Popa, Chipciu, Sanmartean – Keserü. ANTRENOR: COSTEL GALCA.

STADION: “ILIE OANA” (Ploiesti)
ARBITRI:
CRISTI BALAJ (Baia Mare). Asistenti: Sebastian Gheorghe (Suceava), Ovidiu Artene (Vaslui). Rezerva: Iulian Calin (Stefanesti). Observator: Victor Berbecaru (Ramnicu Valcea).

Sursa foto: fcpetrolul.ro