Petrolul – Steaua, scor 1-1 in turul semifinalelor Cupei Romaniei. Calificarea in ultimul act se decide la Bucuresti

Petrolul si Steaua termina la egalitate, scor 1-1 (1-0), in turul semifinalelor Cupei Romaniei. Ploiestenii au marcat primii prin golul debutantului Tchite care a deschis scorul in minutul 22. Atacantul a inscris dupa o lovitura libera, profitand de marcajul defectuos al lui Rapa. Steaua a reusit sa egaleze in ultimul minut al prelungirilor prin Chipciu, care a inscris din apropiere, dupa o recentrare cu capul a lui Prepelita. Calificarea in ultimul act se decide in returul de la Bucuresti.

Steaua a smuls un rezultat echitabil in ultimele secunde ale prelungirilor (90+4), prin Alex Chipciu, care a trimis in plasa mingea recentrata de Andrei Prepelita. Petrolul deschisese scorul prin Mohamed Tchite (22), la meciul sau de debut in Romania, in urma unei lovituri libere executate de Vasilache, la care croatul Ipsa a recentrat in fata portii, noteaza Agerpres. Fiecare echipa a avut cate o bara, gazdele prin Filipe Teixeira (49), iar Steaua prin Chipciu (72).

Campioana a dominat meciul, a avut un joc de posesie si a incercat sa construiasca, insa a facut-o lent, previzibil, fiind lipsita eficacitate. Tucudean a ratat prima ocazie a Stelei (3), sutul sau fiind blocat de portarul Pecanha. A urmat o perioada buna a gazdelor, Astafei fiind in prim plan in minutele 10, cand a reluat fara probleme pentru portarul Arlauskis, insa dintr-o pozitie de ofsaid nesemnalizata, si in minutul 23, cand a tras pe langa tinta. Vasilache (29) a tras un sut de la distanta, fara emotii pentru Arlauskis.

Pana la pauza, Steaua a avut trei sanse de gol, dar Geraldo a respins din fata portii mingea trimisa cu capul de Prepelita (31), dupa care Pecanha a retinut in doi timpi un sut puternic al lui Chipciu din afara careului (33). Varela a expediat si el mingea cu capul (39), dar balonul s-a dus alaturi.

Steaua si-a continuat dominarea si dupa pauza, dar singura ocazie notabila a survenit in minutul 72, cand Chipciu a reluat in bara, dupa care sutul lui Rusescu a fost respins de Pecanha.

Mansa secunda va avea loc la Bucuresti pe 2 aprilie.

FC Petrolul Ploiesti — FC Steaua Bucuresti 1-1 (1-0)
Au marcat: Mohamed Tchite (22), respectiv Alex Chipciu (90+4).
Ploiesti, stadion ”Ilie Oana”: 10.000 spectatori
Cupa Romaniei-Timisoreana — semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Petrolul: 1. Peterson Pecanha — 2. Jean Sony Alcenat, 3. Geraldo Alves (capitan), 86. Kristian Ipsa, 39. Jean-Alain Fanchone — 8. Mourad Satli, 30. Laurentiu Marinescu — 5. Ciprian Vasilache (20. Alexandru Coman, 70), 80. Filipe Teixeira (18. George Mares, 90+1), 21. Victor Astafei — 10. Mohamed Tchite (77. Ionut Peteleu, 69). Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve neutilizate: 12. Alberto Cobrea — 23. Rodrigo Pastorini, 7. Gevaro Nepomuceno, 93. Alexandru Chirita.

Steaua: 24. Giedrius Arlauskis — 2. Cornel Rapa, 6. Paul Papp (30. Gabriel Tamas, 58), 33. Fernando Varela, 13. Alin Tosca — 55. Alex Bourceanu (26. Ionut Neagu, 74), 11. Andrei Prepelita — 77. Adrian Popa, 7. Alex Chipciu, 10. Cristian Tanase (capitan) — 29. George Tucudean (25. Raul Rusescu, 46). Antrenor: Constantin Galca.
Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru — 8. Lucian Filip, 12. Nicolae Stanciu, 16. Guilherme.

Arbitru: Adrian Comanescu (Ramnicu Valcea); arbitri asistenti: Octavian Sovre (Oradea), Vasile Marinescu (Bucuresti); arbitri asistenti aditionali: Radu Petrescu (Bucuresti), Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); arbitru de rezerva: Iulius-Radu Timar (Marghita/BH)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitesti) — CCA, Octavian Goga (Brasov) — FRF
Cartonase galbene: Papp (20), Bourceanu (72), Neagu (76), Geraldo (82), Satli (88).