PLAY-OFF LIGA I: FCSB – DINAMO 2-1 (1-0) Victorie in fata cainilor si ros-albastrii egaleaza Viitorul in clasament

FCSB a castigat cu 2-1 meciul cu Dinamo Bucuresti, din etapa cu numarul 3 a play-off-ului Ligii 1, sezonul 2016/2017, la capatul unei partide dramatice cu un Alibec in zi de gratie. Golurile au fost marcate de Alibec si Boldrin pentru gazde, respectiv Adam Nemec pentru alb-rosii.

FCSB a inceput mult mai bine jocul cu Dinamo si a marcat in primele 10 minute de joc, profitand si de letargia aparatorilor dinamovisti. Denis Alibec a prins un sut de exceptie in minutul 9, de la 25-30 de metri, fara sperante pentru Cerniauskas. Gazdele au continuat sa domine jocul, iar prima ocazie pentru Dinamo a venit dupa prima jumatate de ora, cand un lob al lui Hanca a provocat panica in careul rosu-albastru.

Prima parte s-a incheiat cu o usoara dominare a oaspetilor, care au mai avut o mare ocazie prin Oliva, care a sutat din lovitura libera sub bara lui Nita, portarul ros-albastrilor evitand golul cu o parada de exceptie.

Dinamo a intrat mult mai hotarata in teren in partea secunda, una inceputa printr-o ocazie monumentala, cand Bawab, singur cu Nita, s-a incurcat in minge, una care a ajuns apoi usor in bratele portarului imbracat in rosu si albastru. Egalarea a venit in minutul 57. Nemec a reluat perfect cu capul si dupa o usoara neintelegere cu pozitia afara din joc a lui Busuladzic, brigada de arbitri a validat golul egalizator.

Ulterior, FCSB a punctat in minutul 75 prin Fernando Boldrin, trimis in teren in urma cu numai cateva momente. Centrarea a venit perfect de la Momcilovic de pe flancul stang, iar faza a fost pornita de la Denis Alibec, care a trimis o pasa catre fundasul sarb .Dinamo s-a aruncat in atac si a avut cateva sanse uriase pe final de meci. Pintilii de la FCSB a fost eliminat cu 10 minute inainte de final pentru un fault la Rivaldinho.

Apoi a fost randul dinamovistului Busuladzic sa vada rosu (90+3), asa ca, din punct de vedere numeric, cele doua formatii au incheiat meciul la egalitate. La ultima faza, Dinamo putea sa dea lovitura insa bara i-a salvat pe Nita si ai lui, dupa o lovitura de cap a lui Rivaldinho.

FCSB sparge ghinionul ultimelor esecuri cu Dinamo si egaleaza din nou Viitorul in clasament, ambele avand acum 30 de puncte, dar constantenii si un meci mai putin disputat. Luni, Viitorul va juca in deplasare la Astra Giurgiu.

Sursa foto: Prosport