PORTUGALIA, CAMPIOANA MONDIALA la FOTBAL pe PLAJA

PORTUGALIA, echipa gazda, a cucerit primul sau titlu de CAMPIOANA MONDIALA la FOTBAL pe PLAJA, invingand in finala, cu scorul de 5-3, reprezentativa TAHITI, duminica la Espinho (nord), gratie celor trei finalisti ai editiei 2005: Alan, Madjer si Belchior.

Alan este cel care a parafat victoria portughezilor, sinonima cu titlul de CAMPIOANA MONDIALA, cu mai putin de un minut inainte de finalul timpului regulamentar (35:12), inscriind al cincilea gol. PORTUGALIA a deschis scorul dupa doar trei secunde de joc si a condus cu 3-0 dupa 16 minute gratie golurilor inscrise de Madjer (0:03), Belchior (6:27) si Coimbra (16:28). Al patrulea gol al Portugaliei a fost marcat de Bruno Novo (20:26)

Pentru TAHITI, revelatia MONDIALULUI din 2013 din Polinezia, au inscris Labaste (16:30) si Li Fung Kuee (18:28, 24:23). Rusia, invingatoare cu 5-2 in fata Italiei in meci pentru locul 3, a intrat in posesia medaliilor de bronz.