Preliminarii Euro 2020. Suedia vs România 2-1 (2-0) / Apărarea, calcâiul lui Ahile al naționalei

Naționala de fotbal a României va începe, sâmbătă, o nouă campanie de calificare la un turneu final de Campionat European. Primul adversar din bătălia pentru Euro 2020 va fi formația Suediei, echipa pe care tricolorii o vor întâlni diseară, de la ora ora 19:00, pe Friends Arena din Stockholm.

Update: România a debutat cu stângul campania de calificare pentru Campionatul European din 2020. Naționala antrenată de Cosmin Contra a pierdut, scor 2-1, în fața Suediei (Grupa F), plătind tribut pentru gafele din apărare.

Suedezii au marcat de două ori într-un interval de șapte minute (Quaison ’33, Claesson ’40), tricolorii au redus din diferență în minutul 58 (Keșeru a înscris după o fază produsă de Pușcaș și Marin), însă nu au putut egala și au plecat cu mâna goală de pe Friends Arena (Solna).

Au evoluat echipele:

România: Tătăruşanu – Manea, Grigore, Săpunaru-cpt., Bancu – Băluţă (Ivan ’77), Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriţă (Keşeru ’46) – Puşcaş (Hagi ’64). Selecţioner: Cosmin Contra

Suedia: Olsen – Lustig, (Krafth ’24), Helander, Granqvist-cpt., Augustinsson – Forsberg (Svensson ’68), S. Larsson, Olsson, Claesson – Quaison (Isak ’88), Berg. Selecţioner: Janne Andersson.

Știre inițială

Sorții au repartizat echipa noastră în Grupa F, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Insulele Feroe și Malta. Pentru a se califica, tricolorii ar trebui să termine pe unul din primele două locuri în grupă. Cum Spania, campioana mondială și tripla campioană europeană, are cele mai mari șanse la câștigarea grupei, jucătorii din componența sa făcând parte din echipe puternice ale Europei (Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Bayern Munchen, Chelsea), România va trebui să lupte pentru cel de-al doilea loc cu reprezentativele nordice. Șansele echipei noastre sunt destul de mici, dacă ținem cont că în oferta unor case de pariuri on-line pentru aceste preliminarii, cotă pentru calificarea Suediei este mult mai mică decât cota pentru calificarea tricolorilor.

Meciul cu Suedia are o importanță deosebită, un debut cu dreptul, coroborat cu victoria obligatorie în partida cu Insulele Feroe, care va avea loc pe 26 martie, la Cluj, ar crea atmosfera necesară pentru o campanie reușită. Misiunea va fi una dificilă, în condițiile în care Suedia a eliminat în barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2018 echipa Italiei. Prezența acesteia la competiția din Rusia a fost una solidă, fiind eliminată în sferturile de finală de Anglia. Teoretic, dacă nu se va califica din aceste preliminării, România mai are șansa barajului din Liga Națiunilor. Deși a ocupat doar locul doi în grupă și a ratat promovarea în al doilea eșalon al competiției, selecționata României poate juca în barajul de calificare la Euro 2020, dar pentru aceasta este necesar ca Serbia, câștigătoarea grupei, să obțină calificarea din preliminarii.

Englezul Michael Oliver va conduce meciul Suedia – România

Arbitrul englez Michael Oliver va conduce la centru meciul Suedia – România, primul al tricolorilor în Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020. Meciul are loc, sâmbătă, de la ora 19.00, la Stockholm, informează News.ro.

El va fi ajutat de asistenţii Stuart Burt şi Simon Bennett, iar Paul Tierney va fi arbitru de rezervă. Michael Oliver este arbitrul care a dictat penaltiul controversat din finalul meciului Real Madrid – Juventus, din ediţia trecută a Ligii Campionilor. În minutul 90+3 al partidei Real Madrid-Juventus, din returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, Oliver a acordat un penalti pentru o intervenţie a lui Benatia la Lucas Vasquez, în momentul în care scorul era de 3-0 pentru oaspeţi, acelaşi ca la Torino.

Portarul Gianluigi Buffon de la Juventus a fost eliminat pentru proteste după acordarea acestei lovituri de la 11 metri. Cristiano Ronaldo a transformat în minutul 90+8 penaltiul care i-a adus echipei Real Madrid calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. După această partidă, Buffon a criticat prestaţia arbitrului englez Michael Oliver, despre care a spus că “are în loc de inimă un coş de gunoi”.

Michael Oliver şi soţia lui, Lucy Oliver, au primit ameninţări, în urma acestui meci, iar poliţia britanică a deschis o anchetă. Lucy Oliver a devenit şi ea o ţintă a contestatarilor soţului ei, după ce s-a descoperit că, în trecut, a vizitat Stadionul Santiago Bernabeu al echipei Real Madrid şi a postat pe Twitter imagini şi comentarii de apreciere a grupării spaniole.

Lucy este şi ea arbitru, în liga engleză de fotbal feminin. După ce Michael a dictat controversatul penalti, la Madrid, numărul ei de telefon a fost publicat pe reţele de socializare. Lucy Oliver a primit numeroase mesaje text cu jigniri şi ameninţări pe telefon, fiind obligată să renunţe la numărul ei.

Ameninţările nu fost făcute numai pe telefon şi pe contul de Twitter al soţiei centralului. Poliţia a primit plângere că persoane au venit în faţa casei cuplului si au proferat injurii la adresa lor, umplând cutia poştală cu alte mesaje de ameninţare.

Invazie românească la Stockholm! Câți români vor fi în tribune la Suedia – România

Oficialii FRF estimează că 4000 de români vor fi în tribunele stadionului “Friends Arena” din Stockholm. Până acum s-au vândut 2100 din cele 2300 de tichete din sectorul rezervat românilor, dar vor fi suporteri români și în alte zone ale arenei.

“Există un interes foarte mare, mai ales din partea suporterilor români de acolo, din Suedia, și din țările vecine. Avem semnale că mulți dintre românii stabiliți acolo vor să își cumpere tichete și pe cont propriu, în alte zone ale stadionului, chiar dacă vor sta printre suedezi. Noi estimăm că ar putea fi peste 4000 de fani români la acest meci”, a spus un reprezentant FRF în Gazeta Sporturilor.

Cum arată cele două loturi convocate de selecționerii Contra și Anderson

Pentru dubla cu Suedia și Insulele Feroe, selecționerul Cosmin Contra a convocat următorii jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Nantes), Costel Pantilimon (Nothingham Forest) și Florin Niță (Spartă Praga);
Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Romario Benzar (FCSB), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Dragoș Grigore (Ludogorets), Cosmin Moți (Ludogorets), Cristian Ganea (Numancia), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS);
Mijlocași: Tudor Băluță (FC Viitorul), Răzvan Marin (Standard Liege), Paul Anton (Krylia Sovetov), Alexandru Cicâldau (U Craiova 1948 CS), Alexandru Chipciu (Sparta Praga), Nicolae Stanciu (Al-Ahli), Ianis Hagi (FC Viitorul), Alexandru Mitrița (New York City FC), Dan Nistor (Dinamo), Ciprian Deac (CFR Cluj), Denis Man (FCSB);
Atacanți: George Pușcaș (Palermo), Claudiu Keseru (Ludogorets), Andrei Ivan (Rapid Viena).

România va trebui să se descurce fără Vlad Chiriches (Napoli), Mihai Pintilii (FCSB), George Țucudean (CFR Cluj), Gicu Grozav, Bogdan Andone, toți accidentați. Paul Anton, Răzvan Marin, Romario Benzar și Ciprian Tătărușanu acuză și ei probleme medicale, dar vor face deplasarea în Suedia.

Selecționerul Suediei, Janne Anderson, a apelat la următorii fotbaliști pentru meciul cu România:

Portari: Robin Olsen (AS Roma), Kart-Johan Johnsson (Guingamp), Kristoffer Nordfeldt (Swansea City);
Fundași: Mikael Lustig (Celtic), Anton Tinnerholm (New York City), Andreas Granqvist (Helsingborgs), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Filip Helander (Bologna), Emil Krafth (Amiens), Sotirios Papagiannopoulos (FC Copenhaga);
Mijlocași: Jakob Johansson (Rennes), Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (RB Leipzig), Gustav Svensson (Seattle Sounders), Kristoffer Olsson (Krasnodar), Ken Semă (Watford), Sam Larsson (Feyenoord), Jimmy Durmaz (Toulouse);
Atacanți: Marcus Berg (Al-Ain), Viktor Claessson (Krasnodar), Robin Quaison (Mainz), Alexander Isak (Willem II), Sebastian Andersson (Union Berlin).

ECHIPE PROBABILE:

Suedia (4-4-2): Olsen – Lustig, Helander, Granqvist, Augustinsson – Durmaz, Olsson, Larsson, Claesson – Berg, Isak.
România (4-2-3-1): Tătărușanu – Manea, Săpunaru, Moți, Bancu – Băluță, Marin – Chipciu, Stanciu, Deac – Keșeru.

Momentul revanșei în fața nordicilor

Pentru România, această dublă întâlnire din preliminariile CE 2020 reprezintă șansa de a-și lua în mod oficial revanșa după ce Suedia ne-a eliminat în sferturile de finală ale CM din 1994, disputat în SUA. Atunci, tricolorii au fost egalați la una din ultimele faze din repriza a doua a prelungirilor și au fost eliminați după loviturile de la 11 metri. Cele două echipe s-au mai întâlnit într-un meci amical disputat la Craiova în martie 2018. România s-a impus cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Dorin Rotariu, jucător care nu a fost selecționat pentru aceste preliminarii.

România vs Suedia, întâlniri directe:

01 septembrie 1935: Suedia – România 7-1 (amical)
27 iunie 1937: România – Suedia 2-2 (amical)
15 iunie 1955: Suedia – România 4-1 (amical)
17 iunie 1956: România – Suedia 0-2 (amical)
08 septembrie 1982: România – Suedia 2-0 (preliminarii Euro 1984)
09 iunie 1983: Suedia – România 0-1 (preliminarii Euro 1984)
13 iunie 1994: România – Suedia 1-1 (amical)
10 iulie 1994: Suedia – România 2-2; 5-4 la penaltiuri (Campionatul Mondial, sferturi)
09 februarie 1997: Suedia – România 2-0 (turneul amical Kings Cup)
27 martie 2018: România – Suedia 1-0 (amical)