Preliminarii Euro U21 2021. România – Finlanda 4-1 (3-1) / Valentin Mihăilă, one man show! Rezumat Video

Echipa națională de tineret a României a disputat, joi seară, al patrulea meci din preliminariile Euro 2021, împotriva Finlandei. Confruntarea a avut loc pe stadionul “Anghel Iordănescu” (Voluntari), elevii lui Mirel Rădoi impunându-se cu 4-1.

Eroul partidei dintre România și Finlanda a fost tânărul fotbalist de la CSU Craiova, Valentin Mihăilă (19 ani), care a reușit toate cele patru goluri ale naționalei noastre. Noul star al naționalei U21 a mai avut o reușită anulată eronat pentru un ofsaid inexistent.

Finlandezii au deschis scorul după doar trei minute, prin mijlocaşul Kaan Kairinen, care a fost găsit liber în faţa porţii. România a revenit rapid în joc graţie lui Valentin Mihăilă. Jucătorul de la Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 8, după un şut excelent de la marginea careului. În minutul 16, Mihăilă a înscris din nou, cu un nou şut la colţul lung, însă din interiorul careului.

Scorul pauzei a fost stabilit de acelaşi Valentin Mihăilă. În minutul 45+5, jucătorul Universităţii Craiova a înscris din nou, după ce a beneficiat de o centrare expediată de George Ganea. După pauză, Mihăilă a reușit al patrulea gol, în minutul 78, stabilind scorul final al partidei, 4-1.

În urma acestui rezultat, România U21 a reușit a treia victorie din cele patru meciuri disputate în actuala campanie de calificare și a urcat pe locul 2 în grupa 8 de calificare la EURO 2021, cu 9 puncte.

România – Finlanda 4-1 (3-1)
Marcatori: Valentin Mihăilă 8, 16, 45+5, 79 / Kairinen 3

România: 1. Vlad – 18. Raţiu, 4. Paşcanu-cpt (13. Ciobotariu 83), 15. Chindriş, 2. Boboc (6. Grigore 33) – 20. Ciobanu, 14. Oaidă, 10. Moruţan (17. Olaru 64) – 8. Man (16. Merloi 64), 9. Ganea (11. Petre 64), 7. Mihăilă. Selecţioner: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Aioani – 5. Itu, 6. Grigore, 11. Petre, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 19. Vlădoiu, 22. Moldoveanu

Finlanda: 1. Jaaskelainen – 2. Halme, 4. Pikkarainen, 3. Sundman – 14. Virtanen (5. Hyvarinen 44), 16. Lingman (8. Oksanen 65), 6. Kairinen (13. Vertainen 73), 11. Valakari, 18. Assehnoun (19. Banza 65) – 7. Soisalo (10. Ylatupa 73), 9. Kalliman. Selecţioner: Juha Malinen
Rezerve: 12. Keto, 5. Hyvarinen, 8. Oksanen, 10. Ylatupa, 13. Vertainen, 15. Hakkinen, 17. Mainepaa, 19. Banza, 20. Kouassivi-Benissan

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Irlanda condusă la centru de Robert Hennessy. Acesta va fi ajutat de asistenții Allen Lynch și Dermot Broughton, iar al patrulea oficial va fi Graham Kelly. La partidă au asistat 2325 de spectatori.

Programul Grupei 8:

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 0-2, Irlanda de Nord – Malta 0-0

10 septembrie 2019: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1, Danemarca – România 2-1

10 octombrie 2019: Finlanda – Malta 4-0, Danemarca – Irlanda de Nord 2-1, România – Ucraina 3-0

14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca 0-1, România – Irlanda de Nord 3-0

14 noiembrie 2019: România – Finlanda 4-1

15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca

19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România (ora 19.30, PRO X), Danemarca – Malta

27 martie 2020: Malta – Ucraina

31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda

4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România

8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România

9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca

13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda

6. Malta 3j 1p (0-8)

La EURO 2021, turneu final cu 16 participante găzduit de Ungaria și Slovenia, se califică direct cele 9 câștigătoare de grupe și cel mai bun loc doi. Celelalte 8 selecționate de pe pozițiile secunde vor disputa un baraj în dublă manșă pentru a completa cele 4 locuri rămase.

Sursa foto: gsp.ro