Rafael Nadal a castigat partida cu Roger Federer si s-a calificat in finala Turneului Campionilor

Spaniolul Rafael Nadal a castigat jocul cu Roger Federer in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, scor 7-5, 6-3.

Partida a durat o ora si 21 de minute si a fost foarte incrancenata, in special in primul set, cand cei doi tenismeni au mers cap la cap, Nadal realizand breakul decisiv la 6-5, pentru a incheia setul cu un game la zero, scrie ziare.com. Setul secund a fost unul mai simplu pentru actualul lider mondial, Federer, ajuns acum pe 7 ATP, castigand doar 3 ghemuri.

Aceasta a fost cea de a 22-a victorie directa a lui Nadal in fata lui Roger Federer, din cele 32 de partide disputate.

Nadal va juca finala la Londra luni seara, in compania invingatorului meciului Djokovici – Wawrinka, meci care va avea loc duminica de la ora 22.

Sursa foto: ziare.com