Reghecampf, dupa Steaua – Schalke: Am facut un meci bun, dar nu am fost inspirati sa marcam

Laurentiu Reghecampf, antrenorul echipei Steaua Bucuresti, a declarat aseara, dupa eliminarea din Champions League, ca echipa sa a facut un meci bun, insa a lipsit inspiratia pentru a marca si a adaugat ca va trebui facuta o analiza pentru a vedea cum trebuie sa arate formatia sa in editia viitoare a Ligii Campionilor.

“Am facut un meci bun, in special in repriza a doua, dar din pacate nu am fost inspirati ca sa marcam. Am incercat sa jucam cat mai compact ca sa nu le dam posibilitatea sa ne surprinda pe contraatac cand pierdeam mingea. Mai avem un meci la Londra si dupa aceea vom face o analiza pentru a vedea cum trebuie sa aratam la anul in Liga Campionilor. Sper sa castigam campionatul si sa ne calificam in grupe. Jucatorii au capatat experienta, si noi antrenorii la fel, si cred ca vom arata mai bine. Acest sezon de cupe europene se termina pentru ca nu am castigat meciuri pe care ar fi trebuit sa le castigam. Cu Basel in Elvetia, 70 de minute in Germania si azi. Cred ca trebuie sa capatam mai multa experienta, deoarece este o competitie la un nivel foarte ridicat”, a spus Reghecampf, citat de Mediafax.

Reghecampf a mai spus ca l-a schimbat pe Ionut Neagu, deoarece acesta nu este refacut complet: “L-am schimbat pe Neagu pentru ca nu este in ritmul echipei. Are nevoie sa joace cat mai mult, dar se si tinea de mana, pentru ca nu si-a revenit complet dupa acea fractura. M-am bucurat ca a rezistat 45 de minute si ca ne putem baza pe el la meciurile viitoare”.

Steaua a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul sustinut, marti, pe Arena Nationala, in compania formatiei germane Schalke 04, in etapa a cincea a grupei E a Ligii Campionilor si nu mai are sanse de accedere in primavara europeana. Steaua se afla pe locul patru in grupa, cu trei puncte.