REVENIRE SPECTACULOASA. SIMONA HALEP s-a CALIFICAT in semifinale la Toronto

Sportiva noastra a pierdut primul set cu 6-0, a revenit superb in setul secund, iar apoi a incheiat fabulos, cu un 6-1 pentru unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale anului in circuitul WTA.

Simona a avut un inceput de meci mai prost ca oricand, pierzand toate game-urile in primul set.Sportiva noastra a cedat lupta extrem de rapid, nu s-a sincronizat, iar serviciul a fost unul de cosmar. In plus, Halep a facut 15 greseli nefortate in primul set, spre deosebire de cele patru faucute de Radwanska.

Din fericire, Simona a gasit energia necesara pentru a-si reveni, iar in setul secund a aratat o fata radical diferita.

Simona a inceput bine, a condus cu 3-1, insa a fost egalata rapid. Chiar si asa, Simona a luptat pana la capat si a luat trei game-uri consecutive, pentru un 6-3 ce a trimis meciul in decisiv.

Revenirea senzationala a Simonei a fost desavarsita in setul decisiv, cu un tenis de cel mai inalt nivel, in fata caruia Aga Radwanska nu a avut absolut nicio reactie.

Simona a castigat decisivul cu 6-1 si s-a calificat astfel in semifinalele competitiei de la Toronto.

In penultimul act al competitiei, Simona o va intalni pe invingatoarea dintre Sara Errani si Lesia Tsurenko.

Meciul va avea loc sambata seara, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.