REZULTATE LIGA I: Pandurii castiga la Brasov, iar Sageata produce surpriza la Medias

Luni au fost programate ultimele doua partide ale primei etape a returului Ligii I, Pandurii castigand, 5-3, la Brasov, in timp ce Sageata Navodari a invins surprinzator, 2-1, la Medias.

Pandurii Targu Jiu a obtinut o victorie spectaculoasa in ultimul meci al etapei cu numarul 18 din Liga 1, impunandu-se, scor 5-3, pe terenul celor de la FC Brasov. Nicoara a deschis scorul in minutul 5, Shamsin a dublat avantajul oaspetilor in minutul 8, scrie ziare.com, dar brasovenii au revenit in joc in minutul 30 cand Ricardo Machado a pus bine capul la o centrare trimisa din banda stanga si a marcat pentru 2-1.

Repriza secunda a fost mult mai antrenanta, fiind marcat nu mai putin de cinci goluri. Eric de Oliveira a inscris un gol superb in debutul partii secunde si tot el a dus scorul la 4-1 dupa numai cateva minute, devenind golgheter al campionatului.Gazdele au revenit insa din nou, Surdu si Buga, ultimul din penalti, marcand pentru un incredibil 3-4. Alex Dos Santos a “inchis tabela” in minutul 85, risipind emotiile.

Dupa acest rezultat, Pandurii ocupa locul locul 4 in clasament, la doar o lungime in spatele Stelei, in timp ce FC Brasov ramane pe loc retrogradabil, 15, la 3 puncte in spatele primei pozitii salvatoare.

In celalalt meci al zilei, la Medias, Sageata a invins cu 2-1, producand surpriza etapei. Oaspetii au deschis scorul in minutul 53, la capatul unei faze controversate, prin Cristian Munteanu, conform ziare.com. Reluarile au aratat ca jucatorul celor de la Sageata se afla in pozitie de offside, reusita sa fiind totusi validata de brigada de arbitri.

Gazul a restabilit egalitatea cu un sfert de ora inainte de final, atunci cand Bawab a transformat elegant o lovitura de la 11 metri. Insa, dobrogenii i-au facut o mare bucurie noului antrenor, debutantul Gica Butoiu, si au reusit sa inscrie golul victoriei in minutul 78, atunci cand Florin Popa a reluat imparabil cu capul, dintre doi adversari.

La finele etapei 18, Mediasul ramane pe locul 9 in clasament, in timp ce Sageata urca pe locul 14 dupa acest succes.

Sursa foto: romaniansoccer.ro