REZULTATE LIGA I: Petrolul castiga la Targu Jiu si se apropie la doar un punct de liderul Astra

Liga I a programat joi ultimele trei partide ale etapei cu numarul 19, a doua din retur si ultima disputata in 2013 in Romania.

Fara doar si poate, partida vedeta a zilei s-a disputat la Targu Jiu, acolo unde Pandurii a primit vizita Petrolului Ploiesti. Prahovenii au reusit sa se impuna in derbiul zilei din Liga I, castigand, scor 1-0, pe terenul vicecampioanei Pandurii dupa un meci disputat in ceata si pe un teren aproape inghetat. Unicul gol al meciului a fost inscris de Hamza, in minutul 52, reusita sa facand ca Petrolul sa se implice serios in lupta pentru titlul. Ploiestenii sunt acum pe lovul secund in clasament, la doar o lungime in spatele liderului Astra si au doua puncte in fata Stelei. Atat Astra, cat si Steaua mai au insa de disputat partide restante, giurgiuvenii una, iar campionii trei. Dupa acest rezultat Pandurii pare ca a pierdut, cel putin pentru moment, contactul cu lupta pentru prima pozitie.

Intr-o alta partida a zilei din Liga I, Universitatea Cluj a obtinut o victorie dramatica in fata celor de la Otelul Galati, ardelenii impunandu-se pe teren propriu, scor 1-0. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Lemnaru, in minutul 92. In urma acestui rezultat, lupta pentru evitarea retrogradarii devine tot mai interesanta, Universitatea acumuland 16 puncte, cu numai doua mai putine decat adversara de joi.

Sageata Navodari si FC Brasov au remizat, 0-0, intr-un alt joc programat joi in Liga I. Astfel, Sageata si Brasov termina anul in subsolul clasamentului si vor avea de tras in 2014 pentru a evita retrogradarea.

Sursa foto: prosport.ro