REZULTATE OPTIMI LIGA CAMPIONILOR: BAYERN il umileste pe LUCESCU, PSG, calificare interzisa cardiacilor

REZULTATE OPTIMI LIGA CAMPIONILOR. Miercuri seara s-au disputat alte doua meciuri retur din cadrul OPTIMILOR de FINALA ale LIGII CAMPIONILOR. Cele doua partide au avut o desfasurare si un deznodamant diametral opuse. In timp ce in capitala Bavariei, elevii lui Pep Guardiola au sters pe jos cu “minerii” lui Mircea Lucescu, in capitala Angliei, PSG a reusit o calificare interzisa cardiacilor in fieful “pensionarilor” londonezi.

REZULTATE OPTIMI LIGA CAMPIONILOR. BAYERN MUNCHEN s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (2-0), formatia ucraineana SAHTIOR DONETK, antrenata de MIRCEA LUCESCU, in mansa secunda a optimilor competitiei. In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. Miercuri, golurile invingatorilor au fost marcate de Muller ‘4 din penalti, ’52, Boateng ’34, Ribery ’49, Badstuber ’63, Lewandowski ’75 si Gotze ’87.

SAHTIOR DONETK a evoluat in inferioritate numerica din minutul 3, dupa eliminarea lui Olexandr Kucher.

BAYERN MUNCHEN: Neuer – Rafinha, Boateng, Badstuber (Dante ’67), Alaba – Schweinsteiger – Robben (Rode ’19), Muller, Gotze, Ribery (Bernat ’60) – Lewandowski. Antrenor: Josep Guardiola.

SAHTIOR DONETK: Piatov – Srna, Kucher, Rakitki, Sevciuk – Fred, Stepanenko – Taison (Krivtov ‘9), Alex Teixeira (Ilsinho ’70), Douglas Costa (Wellington Nem ’78) – Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Cartonase galbene: Badstuber ’27, Boateng ’38 / Douglas Costa ’38.

Cartonas rosu: Kucher ‘3.

Arbitri: William Collum (central) – Damien MacGraith (Irlanda), Graham Chambers (asistenti) – Bobby Madden, Kevin Clancy (asistenti suplimentari) – Alastair Mather (rezerva) – toti Scotia.

CHELSEA LONDRA – PARIS SAINT GERMAIN 2-2 (0-0, 1-1) – Pe mana fundasilor

REZULTATE OPTIMI LIGA CAMPIONILOR. PSG a reusit sa se califice in sferturile Champions League dupa ce a incheiat la egalitate, scor 2-2, pe “Stamford Bridge”. Cu un jucator mai putin pe teren din minutul 31 (Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat), echipa lui Laurent Blanc a egalat de doua ori (ultima data in prelungiri) si l-a eliminat pe Jose Mourinho inca din faza “optimilor”.

CHELSEA LONDRA – PARIS SAINT GERMAIN 2-2, in tur 1-1

REZULTATE OPTIMI LIGA CAMPIONILOR. Dupa primele 90 de minute, meciul dintre CHELSEA si PSG s-a terminat la fel ca in tur, 1-1, si partida a intrat in prelungiri. Hazard a marcat din penalty, in minutul 96, dar Thiago Silva a inscris cu o lovitura de cap in minutul 113 si a adus calificarea pentru PSG.

CHELSEA LONDRA: Courtois – Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta – Ramires, Matci – Oscar, Fàbregas, Hazard – Diego Costa

PARIS SAINT GERMAIN: Sirigu -Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Verratti, Thiago Motta, Matuidi – Cavani, Ibrahimovici, Pastore

Au marcat: Cahill ’81, Hazard ’96 (penalti) / David Luiz ’86, Thiago Silva ‘114.

Sursa foto: uefa.com