Rezultatele inregistrate duminica in Liga I

Duminica au fost programate trei partide in Liga I, rezultatele inregistrate in aceste meciuri facand ca Steaua sa ramana lider solidar, dupa ce Petrolul a pierdut la Medias cu 1-0.

In prima partida a zilei, programata la o ora nepotrivita pentru Liga I, 14, Dinamo nu a reusit sa invinga pe Ceahlaul Piatra Neamt pe arena din “Stefan cel Mare”, jocul terminandu-se nedecis, 1-1. Dinamovistii au condus cu 1-0 dupa reusita semnata de Thicot, in startul meciulul, in cel de-al doilea minut, dar moldovenii pregatiti de Vasile Miriuta au egalat inainte de pauza, in minutul 43, prin Golubovic, reusind sa plece de la Bucuresti cu un punct si sa ramana pe o pozitie in prima parte a clasamentului. Ceahlaul a strans 17 puncte in zece meciuri, fiind pe pozitia a sasea, in timp ce Dinamo, cu doar 13 puncte ramane pe locul 8.

A doua partida a zilei a programat la Constanta jocul dintre Sageata Navodari si Pandurii Targu Jiu. Disputa a reprezentat un adevarat galop de sanatate pentru gorjeni, elevii lui Pustai invingang clar, cu 4-0, dupa ce la pauza au condus cu un linistitor 3-0. Cele patru reusite au fost semnate de Matulevicius, in minutele 14 si 44, Anton, in minutul 31 si Ciucur, la un minut dupa pauza. Rezultatul a facut ca Pandurii sa urce in clasament pana pe locul 5, cu 17 puncte, in timp ce Sageata Navodari a ramas pe locul 10, cu 12 puncte acumulate.

Ultimul meci de duminica din Liga I a adus fata in fata pe Gaz Metan Medias si pe Petrolul Ploiesti. Mediesenii au produs surpriza, reusind sa ii incurce pe ploiesteni si sa castige toate cele trei puncte puse in joc dupa ce Vitinho a inscris dupa o faza controversata, in minutul 80. Gaz Metan urca pe locul 7 in clasament dupa acest meci, cu 15 puncte, in timp ce Petrolul, cu 19 puncte, ramane pe pozitia a treia.

Rezultatele si marcatorii partidelor jucate duminica in Liga I:

Dinamo Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (1-1) (Thicot 2′ / Golubovici 42′)

Sageata Navodari – Pandurii Targu Jiu 0-4 (0-3) (Matulevicius 14′, 44′, Anton 32′, Ciucur 47′)

Gaz Metan Medias – Petrolul Ploiesti 1-0 (0-0) (Vitinho 80′)