Rezultatele inregistrate marti in Liga Campionilor

Marti s-au disputat primele opt partide ale celei de-a 4-a etape din grupele UEFA Champions League, cea mai importanta competitie europeana intercluburi.

Capul de afis al serii a fost cu siguranta disputa dintre Juventus si Real Madrid, din grupa B. Torinezii trebuiau sa isi ia revansa dupa ce in tur fusesera invinsi la Madrid cu 2-1 si, totodata, aveau nevoie de cele trei puncte pentru a ramane in lupta pentru locul doi. Si, cu 4 minute inainte de pauza, Juventus a deschis scorul, intrand la cabine in avantaj. Dupa odihna, Realul a iesit insa mai motivata de la cabine si a reusit sa intoarca rezultatul in doar opt minute, prin reusitele semnate Ronaldo si Bale. Llorente a restabilit egalitatea, marcand pentru 2-2 si stabilind scorul final.

In cealalta partida a grupei, turcii de la Galatasaray mergeau la Copenhaga cu speranta celor trei puncte care sa ii mentina in fata celor de la Juventus. Calculele nu le-au iesit insa, iar danezii, care au marcat inca din minutul 6, le-au luat cele trei puncte, egalandu-i in clasament.

In grupa A, din care face parte Sahtiorul lui Mircea Lucescu, nu s-a marcat aseara nici un gol, ambele partide programate terminandu-se cu remiza alba. Sahtior a remizat acasa, 0-0, cu Leverkusen, acelasi scor inregistrandu-se si la partida dintre Real Sociedad si Manchester United.

Surpriza serii s-a inregistrat fara doar si poate la Paris, acolo unde PSG nu a reusit sa invinga Anderlecht, francezii obtinand doar o remiza, 1-1. In celalalt meci al grupei, Olympiakos a invins Benfica pe teren propriu, 1-0, consolindandu-si pozitia secunda in grupa.

Poate cel mai dezechilibrat meci la care se asteptau iubitorii fotbalului marti seara in Liga Campionilor era partida dintre Plzen si Bayern Munchen. Bavarezii au trecut insa la limita de cehi, doar 1-0, suficient insa pentru a se califica deja in primavara europeana. La Manchester, in celalalt joc al grupei, City a invins, cu Pantilimon intre buturi, cu 5-2 pe rusii de la CSKA Moscova, fiind si ei siguri de primavara europeana.

Rezultatele si marcatorii partidelor disputate marti in etapa a patra a Ligii Campionilor:

GRUPA A
Real Sociedad – Manchester United 0-0
Sahtior Donetk – Bayer Leverkusen 0-0
Clasament: 1. Manchester United 8 pct., 2. Bayer Leverkuse 7 pct., 3. Sahtior Donetk 5 pct., 4. Real Sociedad 1 pct.

GRUPA B
FC Copenhaga – Galatasaray 1-0 (Braaten ‘6)
Juventus – Real Madrid 2-2 (Llorente ’65, Vidal ’42 – penalti / Ronaldo ’52, Bale ’60)
Clasament: 1. Real Madrid 10 pct., 2. Galatasaray 4 pct., 3. Copenhaga 4 pct., 4. Juventus 3 pct.

GRUPA C
Olympiacos Pireu – Benfica 1-0 (Manolas ’13)
PSG – Anderlecht 1-1 (Ibrahimovic ’70 / De Zeeuw ’68)
Clasament: 1.PSG 10 pct., 2. Olympiacos 7 pct., 3.Benfica 4 pct., 4. Anderlecht 1 pct.

GRUPA D
Manchester City – TSKA Moscova 5-2 (Aguero ‘3 – penalti si ’20, Negredo ’30, ’51 si 90+2 / Doumbia ’45+1 si ’71, ultimul din penalti)
Viktoria Plzen – Bayern Munchen 0-1 (Mandzukic ’65)
Clasament: 1. Bayern Munchen 12 pct., 2. Manchester City 9 pct., 3. TSKA Moscova 3 pct., 4. Plzen 0 pct.