REZULTATELE INREGISTRATE MARTI IN LIGA CAMPIONILOR / Mircea Lucescu, eliminat din Liga, merge cu Sahtiorul in Europa League

Marti au fost programate primele 8 meciuri ale etapei cu numarul sase, ultima, a grupelor Ligii Campionilor, cea mai importanta competitie europeana intercluburi.

In urma jocurilor programate marti in Liga Campionilor, Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, spune adio Ligii Campionilor, iar Viktoria Plzen obtine o calificare dramatica in primava europeana a Europa League dupa ce inaintea acestei etape nu avea niciun punct obtinut.

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a fost eliminata din Liga Campionilor dupa infrangerea suferita in deplasare la Manchester United, scor 0-1. Dupa o prima ora cu ocazii la ambele porti, Phil Jones a reluat puternic, in minutul 67, din opt metri dupa o lovitura de la coltul terenului si a transat partida. Sahtior, care avea nevoie de victorie, nu a primit o mana de ajutor nici din Spania, unde Real Sociedad a pierdut cu Bayer Leverkusen, scor 0-1. In urma acestor rezultate, Manchester United si Bayer Leverkusen continua in Liga Campionilor, in timp ce Sahtior va merge in Europa League din grupa A.

In grupa B, Real Madrid nu le-a dat nicio speranta celor de la Copenhaga, care sperau la un egal pentru a merge in Europa League, daca jocul rezultatelor clasa echipa daneza pe locul trei, castigand cu 2-0 partida. In celalalt meci al grupei, la Istanbul, s-au intalnit Galatasaray si Juventus. Meciul a fost insa oprit in minutul 33, la scorul de 0-0, din cauza ninsorii, si va fi reluat astazi de la ora 14:00.

Grupa C a programat partidele Benfica – PSG, 2-1, si Olympiacos – Anderlecht, 3-1. Lusitanii de la Benfica au sperat ca se pot califica in optimile Ligii Campionilor si au invins pe teren propriu liderul grupei, PSG, dar grecii de la Olymăiacos nu s-au incrucat acasa de Anderlecht pentru ca portughezii sa urce pe locul doi in grupa.

In grupa D, unde echipele calificate in optimile Ligii erau deja cunoscute, Bayern Munchen si Manchester City, care s-au si intlanit in meci direct, castigat de englezi cu 3-2, s-a jucat pentru calificarea in Europa League. Desi porneau favoriti pentru calificarea in primavara europeana a Europa League, rusii de la TSKA Moscova raman in afara cupelor europene dupa partida de la Plzen. Viktoria Plzen nu avea niciun punct inaintea acestei etape, iar in minutul 75 al partidei de pe teren propriu cu TSKA Moscova nu mai spera la calificare. Rusii conduceau cu 1-0 si aveau in acel moment 6 puncte in grupa, dupa ce castigasera turul cu Viktoria cu scorul de 3-2. Insa, cehii nu s-au predat si au egalat la unu in minutul 77, pentru ca in minutul 90 sa produca surpriza si sa inscrie pentru 2-1, gol ce a schimbat soarta calificarii in Europa League. La egalitate de punte cu TSKA, cate 3, cehii au mers in primavara europeana a Europa League gratie faptului ca au pierdut 2-3 in deplasarea din Rusia si au castigat 2-1 pe teren propriu, departajarea facandu-se pe baza criteriului golurilor mai multe marcate in deplasare.

Rezultatele inregistrate marti in Liga Campionilor, clasamentele si echipele calificate

Grupa A
Manchester United (Anglia) – Sahtior Donetk (Ucraina) 1-0 (Jones ’67)
Real Sociedad (Spania) – Bayer Leverkusen (Germania) 0-1 (Toprak ’49)
Clasament: 1. Manchester United 14p, 2. Leverkusen 10p, 3. Sahtior 8p, 4. Sociedad 1p – United si Leverkusen continua in Liga Campionilor, iar Sahtior merge in Europa League.

Grupa B
Galatasaray Istanbul (Turcia) – Juventus Torino (Italia) 0-0 – meciul a fost oprit in minutul 33 din cauza ninsorii si va fi reluat miercuri de la ora 14:00
FC Copenhaga (Danemarca) – Real Madrid (Spania) 0-2 (Modrici ’25, Ronaldo ’49)
Clasament: 1. Real Madrid 16p, 2. Juventus 6p, 3. Galatasaray 4p, 4. Copenhaga 4p – Real Madrid continua in Liga Campionilor, iar ocupantele locurilor 2 si 3 se vor decide la finele meciului Galatasaray – Juventus.

Grupa C
Benfica Lisabona (Portugalia) – Paris Saint-Germain (Franta) 2-1 (Lima ’44, Gaitan ’58 / Cavani ’37)
Olympiakos Pireu (Grecia) – Anderlecht Bruxelles (Belgia) 3-1 (Saviola ’34, ’58, Dominguez ’90 / Mitrovici ’40)
Clasament: 1. PSG 13p, 2. Olympiacos 10p, 3. Benfica 10p, 4. Anderlecht 1p – PSG si Olympiacos continua in Liga Campionilor, iar Benfica merge in Europa League.

Grupa D
Bayern Munchen (Germania) – Manchester City (Anglia) 2-3 (Muller ‘5, Gotze ’11 / Silva ’28, Kolarov ’59, Milner ’62)
Viktoria Plzen (Cehia) – TSKA Moscova (Rusia) 2-1 (Kolar ’77, Wagner ’90 / Musa ’66)
Clasament: 1. Bayern 15p, 2. City 15p, 3. Plzen 3p, 4. TSKA Moscova 3p – Bayern si City continua in Liga Campionilor, iar Plzen merge in Europa League.