Rezultatele partidelor disputate duminica in Liga I

Duminica s-au disputat alte trei partide din etapa a IX-a a Ligii I, rezultatele inregistrate fiind unele mai mult, sau mai putin surprinzatoare.

In primul meci de astazi, Corona Brasov si FC Botosani s-au intalnit intr-un duel al nou-promovatelor, ardelenii ramanand, in continuare, fara victorie si cu un singur punct, in timp ce moldovenii au reusit sa depaseasca sincopa din meciul cu Steaua si sa castige meciul de sub Tampa.

Scorul final a fost 2-1 (1-1) in favoarea botosanenilor, chiar daca amfitrionii reusisera sa inscrie primii, Miranda marcand in poarta aparata de Curileac in minutul 25. Veteranul Hadnagy a egalat cu doua minute inainte de pauza si a inscris golul vctoriei echipei oaspete la cateva momente dupa revenirea de la cabine.

Astfel, FC Botosani a urcat, cel putin pana maine, pe locul doi din clasament si incet-incet, plaiesii se transforma dintr-o surpriza intr-o constanta a acestui sezon din Liga I.

Meciul dintre Viitorul Constanta si FC Vaslui a adus si primul rezultat-surpriza al acestei zile, jucatorii lui Gica Hagi impunandu-se cu 2-0 (0-0) dupa un meci dominat copios de vasluieni. Pentru gruparea din Constanta acest succes este primul din acest sezon al primei divizii, „dubla” lui Axente fiind suficienta pentru a consfinti acest rezultat surprinzator.

Fostul atacant de la Timisoara si Dinamo a transformat un penalty, in minutul 66, dupa ce Prahic a comis un hent in careu, vasluianul fiind si eliminat de centralul Bocaneala, pentru ca in minutul 79 tot Axente sa finalizeze cu gol o pasa excelenta venita din partea fostului stelist Tosca.

In ultimul meci al zilei s-au intalnit Otelul Galati si Dinamo Bucuresti, doua foste campioane care respira greu in acest sezon. Scorul a fost rapid deschis de otelari, Iorga inscriind in poarta aparata de Balgradean dupa numai 5 minute de joc. Acest joc a reprezentat si debutul tehnicianului Flavius Stoican ca antrenor principal in Liga I.

In repriza secunda, dinamovistii restabilesc egalitatea (’68) dupa ce Dragos Grigore transforma o lovitura de pedeapsa destul de usor acordata de centralul Teodor Craciunescu, in aceeasi faza portarul gazdelor, Branet, fiind eliminat dupa ce a vazut doua cartonase galbene, unul pentru fault si unul pentru proteste. Mai mult, alb-rosii trec in avantaj, in minutul 70, dupa o noua executie spectaculoasa reusita de tanarul Dorin Rotariu.

Intr-un final, Dinamo a reusit sa castige meciul cu scorul de 2-1, dupa ce la pauza gazdele erau in avantaj.

Un debut excelent pentru tanarul antrenor al dinamovistilor care a fost nevoit sa foloseasca un unsprezece improvizat si ultra-defensiv, din cauza absentei lui Danciulescu, si cu Matei si Tucudean, nerefacuti, doar pe banca de rezerve.  Pana la urma, ambii au fost trimisi pe teren in finalul jocului.

Sursa foto: gsp.ro