ROGER FEDERER s-a impus in finala turneului de la Cincinnati

Elvetianul Roger Federer a castigat finala turneului de tenis de la Cincinnati, primul sau turneu Masters 1000 din ultimii doi ani dupa ce l-a invins pe David Ferrer (Spania), scor 6-3, 1-6, 6-2.

Castigator a 17 turnee de Grand Slam, Federer se afla la al saselea titlu in turneul de la Cincinnati, precedenta astfel de performanta datand din 2012.

Nu a fost o evolutie de exceptie a elvetianului, dovada fiind maniera categorica in care a pierdut setul al doilea. A fost insa suficient ca

Federer sa devina mai agresiv in setul al treilea, obtinand victoria la capatul a o ora si 42 de minute de joc efectiv.

Chiar daca la finalul partidei Federer a recunoscut ca Ferrer este unul dintre cei mai buni jucatori impotriva caruia a evoluat de-a lungul carierei sale, cifrele arata ca scorul meciurilor directe dintre cei doi este de 16-0, in favoarea elvetianului.