Roland Garros 2013: Roger Federer l-a invins Gilles Simon si s-a calificat in sferturi

Elvetianul Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala ale marelui turneu de tenis de la Roland Garros dupa ce a dispus in cinci seturi de francezul Gilles Simon, scor 6-1, 4-6, 2-6, 6-2, 6-3.

A fost o partida mult mai dificila decat a lasat sa se intrevada primul set adjudecat de Federer cu un categoric 6-1.

Simon (nr.18 ATP) a crescut nivelul jocului reusind sa se impuna in urmatoarele doua seturi, scor 6-4, 6-2 parand ca are forta de a oferi surpriza acestei faze a competitiei.

Valoarea superioara a elvetianului precum si experienta in partidele desfasurate la acest nivel au facut ca soarta sa fie schimbata din nou in favoarea numarului 2 mondial. Federer a controlat finalul de partida si dupa ce i-a lasat adversarului doar 5 game-uri in ultimele doua seturi, a reusit sa promoveze in sferturi, faza a turneului in care va intalni un alt reprezentant al gazdelor, Jo-Wilfried Tsonga, cotat cu sansa a sasea la castigarea trofeului.

Sursa foto: rolandgarros.com