ROLAND GARROS 2014: Niculescu a fost invinsa de Ormaechea, dupa ce a avut minge de meci in setul doi

Jucatoarea de tenis Monica Niculescu, locul 76 WTA, a fost invinsa in turul doi de la ROLAND GARROS, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-2, de sportiva Paula Ormaechea (Argentina – locul 75 WTA), dupa ce a avut minge de meci in setul doi.

Meciul a inceput miercuri seara, insa a fost intrerupt din cauza ploii la scorul de 6-2, 2-0 pentru romanca.

Partida s-a reluat joi, iar Niculescu a servit pentru meci la 5-3 in al doilea set, a avut minge de meci la 5-4 pe serviciul adversarei, insa in cele din urma a pierdut cu scorul de 5-7. Apoi, in setul trei, Niculescu a fost invinsa cu scorul de 6-2.

Per total, partida a durat doua ore si 20 de minute.

In turul trei, Paula Ormaechea va juca in compania rusoaicei Maria Sarapova, favorita numarul 7, care a trecut de Ţvetana Pironkova (Bulgaria), scor 7-5, 6-2.

Pentru calificarea in turul 2, Niculescu va primi un premiu in valoare de 42.000 de euro.

Sursa foto: digisport.ro