Roland Garros 2019. Simona Halep s-a calificat în optimile de finală după numai 55 de minute

Roland Garros 2019. Simona Halep s-a calificat, sâmbătă, în optimile Grand Slam-ului de la Paris, după o victorie facilă în fața Lesiei Tsurenko (27 WTA), scor 6-2, 6-1.

Tsurenko nu a contat la serviciu (a avut chiar și trei duble greșeli consecutive; Simona a făcut opt break-uri din tot atâtea game-uri jucate la retur) și a făcut nu mai puțin de 32 erori neforțate – multe, având în vedere faptul că Halep a avut nevoie de doar 55 de minute pentru a închide partida.

“Nu am simţit că am jucat cu o adversară accidentată. Meciul a fost greu, chiar dacă scorul nu o arată”, a declarat Simona Halep, la finalul partidei.

În runda următoare, Simona Halep se va întâlni cu învingătoarea partidei dintre Monica Puig (Puerto Rico, 59 WTA, 25 ani) și Iga Swiatek (Polonia, 104 WTA, 18 ani).

Pentru calificarea în optimi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 243.000 de euro şi 240 de puncte WTA.