ROMANIA – ELVETIA 1-1 (1-0) / TRICOLORII au remizat cu “ceasornicarii” si trebuie sa bata Albania

In primul meci al celei de-a doua etape din grupa A de la Euro 2016, ROMANIA va intalni ELVETIA, de la ora 19.00, pe stadionul Parc des Princes din Paris. Partida va fi condusa de o brigada din Rusia, care-l va avea la centru pe Sergei Karasev, ajutat la cele doua tuse de compatriotii sai Nikolai Golubev si Tikhon Kalugin.

UPDATE: Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Elvetia, intr-un meci din Grupa A de la EURO 2016.Tricolorii au deschis scorul, dar au avut o prestatie fricoasa, iar elvetienii au dominat in mare masura partida reusind egalarea. Dupa acest meci ramanem cu sanse de calificare cel mai probabil de pe locul 3. Pentru tricolori a marcat Bogdan Stancu din penalty in minutul 19, egalarea fiind restabilita in minutul 57 de Mehmedi care a marcat cu sut imparabil din careu.

Dupa doua etape, Elvetia are 4 puncte, in timp ce Romania are un singur punct. Tricolorii sunt obligati sa invinga artagoasa nationala a Albaniei si sa spere ca jocul rezultatelor o va ajuta sa se califice de pe locul 3.

Programul ultimei etape din grupa:

19 iunie, ora 22:00: Romania – Albania
19 iunie, ora 22:00: Elvetia – Franta

STIRE INITIALA

Romania nu are niciun punct in grupa A, dupa ce a fost invinsa de Franta, scor 2-1, in partida inaugurala de pe Stade de France. De cealalta parte, in primul meci, Elvetia a acumulat 3 puncte, dupa ce s-a impus in fata Albaniei, scor 1-0.

Niciunul dintre cei doi selectioneri, ANGHEL IORDANESCU si VLADIMIR PETKOVIC, nu are nicio problema de lot singurele batai de cap pe care le au cei doi antrenori inaintea acestei partide fiind alcatuirea garniturilor de start. Pentru Petkovic misiunea pare ceva mai simpla in conditiitle in care formula castigatoare nu se schimba. In schimb, “Generalul” se pare ca face doua modificari in primul unsprezece al tricolorilor in ciuda faptului ca nationala a facut o figura frumoasa in partida de deschidere a EURO 2016, in ciuda infrangerii la limita suferita in fata gazdei Franta.

Astfel, Iordanescu pare decis sa ii lase pe banca pe Adrian Popa si Florin Andone si sa-i arunce in teren din primul minut pe Gabriel Torje si Claudiu Keseru. Asta in conditiile in care si Alex Chipciu se afla in carti dupa evolutia multumitoare, din postura de rezerva, din primul joc. Daca va fi folosit pe dreapta, acolo unde evolueaza de obicei, septarul stelist ii va trimite pe banca atat pe coechipierul Popa cat si pe fostul rival Torje. Daca va fi folosit in stanga, atunci Stancu va fi folosit drept varf unic si in dreapta va juca Torje.

Din pacate pentru Chiriches si compania, Elvetia are la indemana si varianta unei remize spre deosebire de tricolori care, pentru a spera la o calificare, trebuie sa obtina toate cele trei puncte puse in joc orice alt rezultat echivaland cu eliminarea de la turneul final al EURO 2016 in proportie de 99%.

PALMARES DIRECT ROMANIA-ELVETIA:

Cele mai multe confruntari directe de pana acum (10) au avut caracter oficial, contand fie pentru campionate mondiale, fie pentru europene.

Cronologia jocurilor:

1933 / Preliminariile CM Italia 1934 – Berna

Elvetia – Romania 2-0 (la masa verde, pe teren a fost 2-2)

Ce s-a intamplat la ultimul meci direct

0-1: Torje a patruns in partea dreapta, a centrat in careu si Grozav a inscris la debutul in nationala cu o lovitura de cap de la 10 metri.

Elvetia: Sommer – Lichtsteiner, Senderos, Djourou, Ziegler (Morganella ’85) – Inler, Xhaka (Wiss ’76) – Barnetta, Mehmedi (Winter ’64), Stocker (Emeghara ’64) – Derdiyok. Selectioner: Ottmar Hitzfeld.

Romania: Lobont – Papp, Chiriches, Gaman (Goian ’85), Rat – Bourceanu (N. Grigore ’55), Florescu (C. Lazar ’55) – Torje (Maxim ’82), Grozav (Chipciu ’65), Tanase – D. Niculae (Alexe ’52). Selectioner: Victor Piturca.

In minutul 6, un suporter roman a intrat pe teren purtand un tricou pe care scria “Justice for Craiova”. El a fost scos de pe teren dupa un minut de fortele de ordine.

ROMANIA – ELVETIA (echipe probabile)

ROMANIA: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, D. Grigore, Rat – Pintilii, Hoban – Torje, Stanciu, B. Stancu – Keserü (Fl. Andone). Selectioner: Anghel Iordanescu.
ELVETIA: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, R. Rodríguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Džemaili, Mehmedi – Seferović. Selectioner: Vladimir Petković.

ARBITRI: Sergei Karasev; Asistenti: Nikolai Golubev, Tikhon Kalugin; Aditionali: Sergei Lapochkin, Sergei Ivanov (toti din Rusia); Rezerva: Aleksei Kulbakov (Belarus)
STADION: “Parc des Princes” (Paris)

Clasament Grupa A

1          Franta             1          1          0          0          2-1       1          3p
2          Elvetia             1          1          0          0          1-0       1          3p
3          Romania         1          0          0          1          1-2       -1         0p
4          Albania           1          0          0          1          0-1       -1         0p.