Romania – Italia 34-29 (20-13) in preliminariile CM de handbal 2015

Nationala de handbal masculin a Romaniei a castigat astazi partida sustinuta impotriva Italiei, 34-29, meci contand pentru grupa preliminara de calificarea in barajul Campionatului Mondial din 2015.

Nationala Romaniei de handbal masculin a castigat astazi disputa cu Italia, 34-29, in cea de-a cincea etapa a grupei preliminare pentru CM de handbal 2015. Romania, care dupa patru etape avea doua puncte avans in fata principalei adversare, Slovacia, si avantajul unei victorii concludete, scor 32-24 in meciul direct, avea 4 victorii din tot atatea, jocul contra Italiei fiind unul considerat facil.

Nationala Romaniei a intrat la pauza cu un avantaj substantial, scor 20-13, reusind pe parcursul reprizei secunde sa pastreze un avantaj linistitor care sa o plaseze in pole-position pentru calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial. Romania va juca sambata, in deplasare, tocmai cu Slovacia si pleaca cu un avantaj de opt goluri dupa ce in tur s-a impus cu 32-24. La baraj se califica prima echipa din grupa, iar in caz de egalitate de puncte primul criteriu de departajare este confruntarea directa in cele două partide.

Sursa foto: prosport.ro