ROMANIA – LITUANIA 1-0 (0-0) / Tricolorii se impun la limita gratie BIJUTERIEI lui STANCIU

Echipa nationala a ROMANIEI s-a impus greu, scor 1-0, in amicalul pe care tricolorii l-au disputat, miercuri seara, impotriva LITUANIEI. Singurul gol al partidei de la Giurgiu a fost reusit de stelistul NICUSOR STANCIU, decarul marcand chiar la debutul in tricoul nationalei.

Selectionerul Anghel Iordanescu a inceput partida de pe arena „Marin Anastasovici” cu o formula ofensiva, insa jocul din prima repriza a avut mult de suferit, fiind foarte static. Sanmartean nu a fost in apele sale, Gabi Torje s-a zbatut mult dar in gol, Chiriches gafa dupa gafa, iar Tanase, Stancu si Rusescu au fost inexistenti. Cel mai constant jucator din defensiva noastra a fost Cosmin Moti, fundasul „bulgar” fiind aproape de gol in doua randuri.

Nationala a dominat jocul, dar nu a reusit sa creeze mari probleme la poarta adversa. Cea mai importanta ocazie de a marca a venit abia in minutul 45, cand sutul lui Torje a fost deviat putin pe langa poarta. Pe de alta parte, gafele lui Chiriches ne puteau costa scump.

Dupa pauza, Tata Puiu a schimbat, trimitandu-i pe teren pe Claudiu Keseru si Nicusor Stanciu, iar ultimul, aflat la debut, a schimbat total ostilitatile din teren. Mijlocasul ofensiv al Stelei a avut nevoie de 20 de minute pentru a marca primul sau gol la nationala cu un sut splendid de la aproape 30 de metri.

ROMANIA – LITUANIA 1-0 (0-0)
Marcator: Nicusor Stanciu (65)

ROMANIA: 1. Pantilimon – 2. Matel, 6. Chiriches (cpt.), 4. Moti, 3. St. Filip – 8. Pintilii, 17. Sanmartean – 11. Torje, 19. B. Stancu, 20. Fl. Tanase – 24. Rusescu. Antrenor: Anghel Iordanescu.
Rezerve: 12. Tatarusanu, 23. S. Lung – 5. Hoban, 7. Ad. Popa, 9. Fl. Andone, 10. N. Stanciu, 13. Keseru, 14. Ropotan, 15. V. Gaman, 18. Hora, 21. Dr. Grigore, 22. Sapunaru, 25. A. Ivan, 26. Tosca

LITUANIA: 12. Zubas – 8. Vaitkunas, 3. Georgas, 4. Girdvainis, 23. Andriuskevicius – 16. Slivka, 11. Zulpa – 15. Petravicius, 22. Cernych (cpt.), 10. Luksa – 19. Spalvis. Antrenor:
Rezerve: 1. Cerniauskas, 21. Setkus – 2. Klimavicius, 5. Mikuckis, 6. Verbickas, 7. Cesnauskis, 9. Matulevicius, 13. Mikoliunas, 14. Veliulis, 17. Kuklys, 18. Panka, 20. Borovskij.

STADION: „Marian Anastasovici” (Giurgiu)
ARBITRU: Fernando Borbalan (Spania)

Duminica, de la ora 21:45, ROMANIA va intalni SPANIA, intr-un amical ce va avea loc pe Cluj Arena.

Sursa foto: prosport