Romania s-a calificat la CM rugby 2015 dupa victoria, 32-6, cu Spania

Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins Spania, 32-6, in cadrul Cupei Europene pe Natiuni, obtinand matematic calificarea la Cupa Mondiala de rugby din 2015.

Romania si-a asigurat astazi matematic cea de-a opta calificare la Cupa Mondiala dupa victoria obtinuta in fata reprezentativei Spaniei, 32-6. Victoria “stejarilor” a fost una mult mai clara decat o arata scorul, Romania dominand meciul in cea mai mare parte a sa. La pauza a fost 13-3 pentru romani, pentru ca in repriza secunda scorul sa capete proportii dupa mai multe eseuri si transformari ale tricolorilor.

Victoria, a 29-a in fata Spaniei din 31 de meciuri disputate contra ibericilor, a facut ca Romania sa ramana neinvinsa in actuala editie a CEN.

Romania urmeaza sa joace urmatorul meci in Cupa Europeana a Natiunilor in deplasare, pe 15 martie, la Tbilisi, cu Georgia.

Sursa foto: sport.ro