România U21 s-a calificat la turneul final al EURO 2021! Tricolorii bifează a doua calificare consecutivă! Video

România U21 s-a calificat, marți seară, pentru a doua oară consecutiv, la turneul final al Campionatului European de tineret Under 21. Tricolorii mici antrenați de selecționerul Adrian Mutu au remizat, scor 1-1, cu omologii lor danezi.

Danezii au deschis scorul după un penalty inventat de arbitrul georgian, însă România a reușit golul calificării prin Valentin Costache, în minutul 72. După 8 minute de faza penalty-ului eronat, arbitrul i-a acordat cartonașul roșu lui Hausner, fundașul central al danezilor, pentru un presupus fault asupra lui Alexandru Mățan.

Începând din minutul 77, s-a așternut calmul pe gazonului arenei ”Ilie Oană” din Ploiești. Tricolorii au pasat, danezii nu au presat, ambele echipe așteaptând finalul meciului.

Remiza a fost suficientă pentru calificarea tricolorilor deoarece Bosnia-Herțegovina a învins Belgia cu 3-2, și astfel România este a patra în ierarhia formaţiilor de pe locul al doilea şi mai poate fi întrecută doar de Islanda (locul 2, în Grupa 1), echipă al cărui meci din Armenia a fost amânat, din cauza conflictului militar din Nagorno-Karabah.

La turneul final al Campionatului European de tineret de anul viitor, găzduit de Ungaria și Slovenia se califică echipele de pe primul loc în cele nouă grupe şi cele mai bune cinci formaţii de pe locurile 2.

România U21 – Danemarca U21 1-1 (0-0)
Marcatori: Costache (72) / Laursen (pen.-50)

România: Vlad – Boboc, Paşcanu, Ciobotariu, Haruţ – Moruţan, M. Marin, Olaru – I. Hagi, Costache (Carnat ’76), Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu.

Danemarca: Christensen – Sery, Nelsson (Hausner ’53), Bech, Klitten – Laursen, Kofod Andersen, Nartey – Isaksen (Daramy ’46), Jensen (Madsen ’62), Lindstrom (Holse ’46). Selecţioner: Albert Capellas.

Sursa foto: gsp.ro