România vs Suedia 1-0 (0-0) / O revanșă amicală după 24 de ani

Naționala României va disputa, marți seară, un meci amical în compania reprezentativei similare a Suediei. Partida se va juca pe stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova, începând cu ora 21.30 și va fi transmisă de PRO Tv.

Update: România a câștigat partida amicală cu Suedia, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Dorin Rotariu în minutul 57.

Știre inițială

Aceasta este cea de-a 9-a întâlnire directă între naționalele României și Suediei, bilanțul fiind favorabil nordicilor, care au 3 victorii față de cele două înregistrate de români. Alte trei partide s-au încheiat la egalitate.

Selecționerul Cosmin Contra a dezvăluit că-l va folosi din nou titular pe Bancu în flancul stâng al apărării, în timp ce Nicolae Stanciu, autor al unui gol superb cu Israel, e așteptat să înceapă partida din primul minut.

România vs Suedia (echipe probabile):

România: Tătărușanu – Benzar, Săpunaru, Grigore, Bancu – Anton, Marin – Stanciu, Budescu, Grozav – Keseru.
Suedia: Nordfeldt – Lustig, Lindeloef, Granqvist, Olsson – Claesson, Svensson, Larsson, Forsberg – Berg, Toivonen.

Sursă foto: sport