Schalke 04 – Steaua / Juniorii Stelei au debutat cu o infrangere

Echipa Under 19 a Stelei a debutat cu o infrangere, 0-3 (0-1), in Liga Campionilor de tineret, in fata formatiei Schalke 04.

Pustii Stelei si-au inceput astazi aventura in UEFA Youth League cu o infrangere la scor, 0-3, in fata celor de la Schalke. Cu o echipa incropita in ultima luna, antrenorul Ion Toma anunta inainte de startul competitiei ca obiectivul echipei sale este sa nu se faca de ras in fata celor de la Chelsea, Schalke si Basel, scrie gsp.ro. Dar, echipa Stelei Under 19, un mix intre propriii jucatori si sase campioni la juniori A imprumutati de la Academia Gheorghe Hagi, nu a reusit sa nu piarda la scor in Germania in fata lui Schalke Under 19 care a terminat anul trecut intre primele patru echipe de U19 din Germania.

Stelistii au rezistat 16 minute fara sa primeasca gol, iar primul sut la poarta nemtilor a venit abia in minutul 29. Scapati oarecum de trac, elevii lui Ion Toma au inceput sa atace, insa fara rezultate pe tabela de marcaj.

Partea secunda a mai adus doua goluri in dreptul nemtilor, in minutele 57 si 80, insa stelistii puteau marca golul de onoare prin Razvan Gradinaru care la scorul de 2-0 pentru Schalke a ratat o lovitura de la 11 metri.

Sursa foto: prosport.ro