SEMIFINALE RETUR LIGA CAMPIONILOR: JUVENTUS v MONACO 2-1 / Batrana Doamna, din nou, in FINALA

Juventus Torino s-a calificat in finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formatia franceza AS Monaco, in mansa secunda a semifinalelor competitiei. Juventus Torino s-a impus si in partida tur, disputata in Principat, cu scorul de 2-0. Astfel, Juventus Torino devine prima echipa ajunsa in ultimul act al editiei 2016/2017 a Ligii Campionilor.

Avand de recuperat cele doua goluri incasate in primul joc, francezii au inceput in atac partida si ar fi putut chiar primi un penalti inca din minutul 2, atunci cand Buffon a iesit usor hazardat dintre buturi si l-a lovit pe Falcao. Dupa acest forcing, gazdele au reusit sa echilibreze partida si au amenintat serios buturile adverse. Higuain si Mandzukic l-au incercat pe Subasic pentru ca “Super Mario” sa deschida scorul in minutul 33, dupa ce in prima faza portarul lui Monaco reusise sa il blocheze.

In finalul primei reprize, Dani Alves a dus scorul la 2-0 cu un sut fenomenal, din afara careului.

Onoarea echipei din Principat a fost salvata de pustiul Mbappe, care a inscris probabil unul dintre cele mai usoare goluri din cariera in minutul 69, atunci cand a pus latul din doi metri la un sut centrare din banda stanga.

JUVENTUS TORINO v AS MONACO 2-1 (2-0)
MARCATORI: Mandzukic ’33, Dani Alves ’44 / Mbappe Lottin ‚’69.

JUVENTUS TORINO: Buffon – Barzagli (Benatia ’85), Bonucci, Chiellini – Dani Alves, Pjanic, Khedira (Marchisio ’10), Alex Sandro – Dybala (Cuadrado ’54), Mandzukic – Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.
AS MONACO: Subasic – Raggi, Glik, Jemerson, Sidibe – Mendy (Fabinho ’54), Moutinho, Bakayoko (Germain ’78), Bernardo Silva (Lemar ’69) – Falcao, Mbappe Lottin. Antrenor: Leonardo Jardim.

ARBITRI: Bjorn Kuipers (central) – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (asistenti) – Pol van Boekel, Danny Makkelie (aditionali) – Mario Diks (rezerva) – ( toti din Olanda).

Juventus se califica asadar in a doua finala de Liga din ultimele trei sezoane si asteapta duelul madrilen  dintre Real si Atletico (in tur: 3-0) de miercuri seara pentru a-si afla adversara. Juventus Torino a ajuns ultima data in finala Ligii Campionilor in sezonul 2014-2015, când a fost invinsa, cu scorul de 3-1, de FC Barcelona.

Finala Ligii Campionilor va avea loc la 3 iunie, la Cardiff.

Sursa foto: uefa.com