SIMONA HALEP a ajuns in optimi la AUSTRALIAN OPEN unde va intalni o belgianca

SIMONA HALEP, locul 3 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca BETHANIE MATTEK-SANDS, locul 258 WTA, calificandu-se in optimile de finala ale AUSTRALIAN OPEN, faza in care Romania mai este reprezentata de IRINA CAMELIA BEGU, locul 42 WTA.

Evolutia SIMONEI HALEP a avut o scadere in setul secund, dupa ce a condus cu 5-1. Adversara ei a egalat la 5, dupa singurele doua break-uri pe care le-a reusit in acest meci, dar in cele din urma HALEP s-a impus dupa o partida care a durat o ora si 32 de minute.

SIMONA HALEP va juca in faza urmatoare cu sportiva belgiana YANINA WICKMAYER, locul 80 WTA, care a trecut, tot vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, de italianca Sara Errani, locul 14 WTA si cap de serie numarul 14.

La editia precedenta a competitiei gazduite de Melbourne Park, SIMONA HALEP a atins faza sferturilor de finala.

Sursa foto: wtatennis.com