Simona Halep a castigat partida de debut la Sofia

Simona Halep a castigat primul meci disputat la Turneul Campioanelor de la Sofia, competitie ce reuneste opt jucatoare de top din tenisul feminin mondial.

Sportiva in varsta de 22 de ani a invins-o in primul meci din grupa ei pe rusoaica Anastasia Pavluychenkova, scor 6-3, 6-3, scrie ziare.com. Romanca nu a avut nicio problema si si-a adjudecat primul set dupa ce s-a desprins in game-ul al saptelea cu un break. In setul secund, Halep si-a continuat evolutia solida si a incheiat triumfal.

Pentru Simona Halep aceasta este a patra victorie din tot atatea meciuri in fata Anastasiei Pavlyuchenkova.

In celalalt meci din grupa, Maria Kirilenko s-a retras in fata lui Alize Cornet, mai noteaza sursa citata.

Turneul Campioanelor Garanti Koza de la Sofia este copia “Turneului Campioanelor de la Istanbul” si reuneste opt sportive de top care nu si-au gasit locul intre primele jucatoare din lume la finalul anului.

Sursa foto: realitatea.net