SIMONA HALEP a fost ELIMINATA din optimile de finala de la ROLAND GARROS dupa un meci care a inceput duminica!

SIMONA HALEP a fost ELIMINATA, marti, din OPTIMILE de FINALA ale turneului de GRAND SLAM de la ROLAND GARROS de australianca SAMANTHA STOSUR, locul 24 in clasamentul WTA.

SIMONA HALEP a cedat in doua seturi, scor 6-7 (0), 3-6, la capatul unui meci ce a inceput duminica si s-a terminat marti. Gratie unei pauze de ploaie, partida s-a reluat marti de la scorul de 5-3 in primul set in favoarea SIMONEI HALEP, insa jucatoarea originara din Constanta a fost de nerecunoscut si a cedat primul set dupa un tie-break pe care l-a pierdut fara drept de apel, 0-7.

La 3-2 pentru SAMANTHA STOSUR in setul secund, jocul s-a intrerupt din nou din cauza ploii, dar nici de aceasta data SIMONA HALEP nu a dat semne de revenire. SIMONA HALEP  nu a avut nicio sansa in fata SAMANTHEI STOSUR. In urma prestatiei de la ROLAND GARROS, SIMONA HALEP  va pleca de la Paris cu un cec in valoare de 173 de mii de euro.

Sursa foto: wtatennis